Giyilebilir Teknolojiler

100 TL’lik Akıllı Bileklik : Mi Band 2 İncelemesi

Yine bir Xiaomi ürünü tanıtacağım sizlere. Bu seferki ürünümüzü ben de kullanmaktayım. Ürünün özelliklerini ve kendi yorumlarımı yazının ilerleyen kısımlarında bulabilirsiniz. Hazırsanız incelememize geçiyorum. Ayrıca şunu da belirtmeliyim ki ilk defa telefon/bilgisayar dışında dışında bir teknolojik ürün tanıtıyorum. Hatalar yaptıysam kusuruma bakmayın.

 

Ürünümüzün ismi “Mi Band 2”. Dikkat edilmesi gereken bir nokta ise bu ürünün bir “Akıllı Saat” olmadığı. Çünkü bilekliği birisi merak edip bana “Bu neye yarıyor ?” diye sorunca fonksiyonlarını anlattığımda olumlu görüşler almış olsam da “Buna para mı verdin ?” gibi tepkilerle de karşılaştım.

Xiaomi geçtiğimiz haftalarda Mi Band 3’ü tanıttı ve satışa sundu. “Peki Mi Band 2 hala alınmaya değer mi ? , Yoksa Mi Band 3 almalı/upgrade etmeli miyiz ?” gibi sorulara da bu yazımda değineceğim.

 

Mi Band 2 şık tasarımı , uzun pil ömrü ve fiyatına göre sunduğu fonksiyonlarla bir çok insanın ilgisini çekmeyi başarıyor.

Saatimizin 0.42 İnch’lik Oled bir ekranı var. Ekran parlaklığı gayet iyi ayarlanmış diyebilirim. Ne gece baktığınızda gözünüzü çok alıyor ne de güneş ışığı altında baktığınızda gözükmeme problemi yaratıyor. Ekranımız tek renk yani beyaz renk görüntü veriyor. Renkli olmasının bizlere extra sağlayacağı bir yarar olmazdı zaten.

 

Akıllı Bilekliğimizin ana gövdesi fotoğraflarda gözüktüğünden küçük ve oldukça hafif. Alüminyum + Polikarbonat malzemelerinden üretilmiş olan ana gövdemiz 7gr ağırlığa sahip ve boyutları ise şu şekilde :

Farklı renkte kordonlarla dışarı çıkarken kıyafetlerinizle kombinler yapabilir , davetlere/yemeklere giderken deri ve ya metal gibi şıklığınıza şıklık katacak kordonları da seçebilirsiniz.

 

 

Belirtmeli miyim Belirtmemli miyim diye kararsızlık yaşarken değinmeden geçmeyeyim dedim. Silikon kordonların üretim maddesi “Hipoalerjenik Silikon”‘muş. (Yaptığım araştırma sonucu “hipo”‘nun daha az anlama geldiğini yani “Hipoalerjenik Silikon”‘un alerji yapmayan silikon olduğunu öğrendim. Sizlerle de paylaşmak istedim.)

 

 

Mi Band 2 Bluetooth 4.0 ile telefonlarımıza bağlanıyor. Mi Fit adlı uygulamayla saatimizi kontrol edebiliyoruz. Saatimizi telefonumuza nasıl bağlarız ? , Uygulamadan ne gibi ayarlar yapabiliriz ? gibi soruları da yazının ilerleyen kısımlarında resimli bir şekilde anlatacağım.

 

Saatimizin bataryası ise 70mah. Evet günümüzde 5.000mah’lik telefon bataryaları , 20.000mah’lik power bank’ler varken bu sayı oldukça düşük geliyor. Fakat bu kadar küçük bir ürünün içine de bu kadar kapasiteli bataryalar konulmasına izin veriyor günümüz teknolojisi. Ayrıca bu 70mah’lik batarya benim gibi tüm özellikleri açık ,  telefondan sürekli bildirim geliyor saat titriyor gibi kullanırsanız 3 hafta , daha tasarruflu kullanırsanız 1 ay saatimize güç sağlayabiliyor. Ayrıca saatimizin şarj kablosu da kendisine özgü. Micro USB gibi her yerde bulunabilen birşey değil sonuçta ama fiyatı ucuz. O konuda kafamız rahat 🙂

 

Saatimiz İpX7 su geçirmeme özelliğine de sahip. Bu sayede el yıkama gibi basit işlerde bile saatimizi çıkarmak zorunda kalmıyoruz. Gerçi bu sertifikaya sahip bir saatle denize bile girebilirsiniz ama ben yine de ne olur ne olmaz tavsiye etmiyorum.

Ve genel olarak bilekliğimizin fonksiyonlarından bahsedecek olursam :

  • Saat
  • Alarm (titreşimli)
  • Telefonunuza Gelen Aramaları Bildirme (Titreşimle uyarır ve sadece bluetooth’la telefona bağlıyken çalışır. Aramayı açabilirsiniz ve ya reddedebilirsiniz ama aramanın kimden geldiğini göremez ve bileklik üzerinden konuşamazsınız)
  • Telefonunuza Gelen Mesaj(SMS) Bildirme (Titreşimle uyarır ve sadece bluetooth’la telefona bağlıyken çalışır ve mesajın ne olduğunu göremezsiniz)
  • Haraketsizlik Uyarısı (Bileklik 1 saat boyunca hareket etmediğinizi algılar ve titreyerek sizi uyarır)
  • Kalori Takibi (Attığınız adım sayısı ,  katettiğiniz mesafe gibi özellikler üzerinden yaktığınız kalori miktarını gösteriyor. Ama ne kadar doğrudur tartışılır.)e
  • Uygulama Bildirimlerini Gösterme (Titreşimle uyarır ve sadece bluetooth’la telefona bağlıyken çalışır. Uygulamanın simgesi ekranda çıkar ama bildirimin ne olduğunu göremezsiniz)
  • Uyku Takibi

 

Bileklikle alakalı kendi düşüncelerimi belirtmem gerekirse: Bilekliği 2 ay gibi bir süredir kullanıyorum. Oldukça memnun olduğumu belirtmeliyim. Tasarımı oldukça güzel , bileğinizde ne kaba duruyor ne de çok küçük geliyor. Fonksiyonlarına gelecek olursam kalori özelliği bana saçma geldi açıkçası. Doğru olduğunu pek sanmıyorum ve gereksiz buldum. Ama uyku takibi özelliği bana oldukça güzel geldi. Az yanlış yapıyor diyebilirim. Uykunuzun ne kadarlık kısmı derin uykuydu ne kadarı hafif uykuydu bunları bile söyleyebiliyor. Nasıl yaptığını merak edenler için nabzınızı belli aralıklarla ölçerek nabzınızın en düşük olduğu zamanlar derin uykuda yükseldiğinde ve sonrasında hafif uykuda olduğunuzu anlayabiliyor. Uygulama üzerinden sizlere öneriler de veriyor mesela az uyudunuz , derin uyku süreniz az , uyumadan önce kafein içerikli içecekler içmemeye dikkat edin , yatmadan önce yemek yemeyin vs vs. Tabiiki bu uyku takip özelliği pil ömrünüze büyük oranda etki ediyor belirtmeden geçmeyeceğim. Pil ömrünün de oldukça uzun olması benim için büyük avantaj oldu diyebilirim. Herhangi bir teknolojik ürünü şarj etmekle uğraşmayı sevmeyen birisi olarak ürünün 3 hafta gibi bir pil ömrü sunması ve bu fiyata sahip olması ürünün en çekici 2 özelliği olmuş.

 

Ürünü “Buraya” tıklayarak Gearbest üzerinden fiyatına , özelliklerine ve kullanıcı yorumlarına bakabilirsiniz.

 

Gelelim “Bu bileklik hala alınır mı ? Mi Band 3 mü alalım ? Mi Band 2’m var 3’e upgrade etmeli miyim ?” gibi soruların cevaplarına.

 

Öncelikle tabiiki evet Mi Band 2 hala alınır. Mi Band 3’de tabiiki almaya değer. Aralarında 100 tl gibi bir fiyat farkı var. Benim param var 3 alırım diyorsanız alabilirsiniz. Ama benim bütçem daha kısıtlı diyorsanız Mi Band 2 alırsınız , kaybettiğiniz pek de bir şey olmaz hatta paranız cebinizde kalır. Mi Band 3’e geçmek isteyenlere de aynı cevabı veriyorum. Bütçeniz varsa geçebilirsiniz. Mi Band 3’ün yeni güzel özellikleri var. Onun incelemesini de yazacağım fakat ürün daha çok yeni olduğu , benim elimde henüz bulunmadığı , internette pek düzgün incelemeler bulamamam (en azından ben bu yazıyı yazarken yoktu) ve yanlış/eksik bilgi vermek istemememden dolayı henüz yazmaya başlamadım. Eğer inceleme gelene kadar beklerseniz ve ya o yazı da paylaşıldıktan sonra okuyorsanız karşılaştırıp kararınızı verebilirsiniz. Zaten yazdığımda aşağıya linkini bırakırım.

 

Son Olarak bilekliğimizi nasıl telefonumuza bağlayıp uygulama ile senkronize edebiliriz bunu göstereceğim. Şunu da belirtmeliyim ki bilekliği uygulamaya bağladığınız ve ya eşleşmesini kestiğiniz her seferde saat sıfırlanır. Yani adım sayar , kalori takibi , mesafe hesaplayıcı vs vs.

 

1)İlk olarak ayarlar > Bluetooth’a girdikten sonra saatimizi telefonumuza bağlamış oluyoruz.

2) Ardından Mi Fit uygulamasını indiriyoruz.

Buraya” tıklayarak Android için ;

Buraya” tıklayarak İOS için indirebilirsiniz.

 

 

3) Cihaz Ekle seçeneğine tıklıyoruz.

 

 

4) Ürünümüzün bir saat olmadığını hatırlayarak “Bileklik” seçeneğine tıklıyoruz.

 

 

5) Bu ekranda “Bileklik Bulundu. Bilekliğe Tıklayınız” yazacak. Bilekliğinizin alt taraftında bulunan dokunmatik butona 1 kere dokunmanız yeterli olacaktır.

 

6) Eşleşmemiz tamamlandı. Artık Bilekliğimiz uygulamamıza bağlı. Ve bu ekran bizi karşılayacak. Ayrıca ekranın üst kısmında kaç adım attığımızı , ne kadar mesafe katettiğimizi , kaç kalori yaktığımızı ; alt kısımda ise bilekliğimizin son yaptığı nabız ölçümünde sonucun ne çıktığını ve uyku verilerimizi görebiliyoruz.

 

7) Uyku verilerimize baktığımız yerin ara yüzü bu şekilde. Ne kadar berbat bir uyku düzenimin olduğunu ve ya olmadığını görebiliyoruz 🙂 Ayrıca ekranı aşağıya doğru kaydırdığımızda diğer kullanıcılarla uykularımızı karşılaştırabilir , daha iyi uyuyabilmek için uygulamanın bzie sunduğu tavsiyeleri görebiliriz.

 

 

 

8) Aşağıdaki hızlı menüden profil kısmına tıkladığımızda bu ekranla karşılaşıyoruz. Bu kısımdan profilimize ulaşabilir , bilgilerimizi (kilomuz , boyumuz gibi) düzenleyebiliriz. Ayrıca Mi Band 2 yazan kısımdan saat ile alakalı ayarlara ulaşabiliriz. Bir sonraki maddede bu ayarlardan bahsedeceğim.

 

 

9) “Mi Band 2” yazısına tıkladığımızda bizleri karşılayan bu ekranda farklı fonksiyonları açıp/kapayabilir ve ya başka ayarları yapabiliriz. Şimdi sırayla aşşağıda gözüken maddelerin ne demek olduğunu , neye yaradığını açıklayacağım.

 

Ekran Kilidi Açma = Bu ayar sayesinde telefonunuz saate bağlı olduğu sürece şifre girmek zorunda kalmazsınız , sadece kilit ekranını kaydırmanız yeterli olacaktır. Bu özellik telefonlarda “güvenli kilit açma” ve ya başka şekillerde adlandırılır. Sadece Mi Band 2 ile değil herhangi bir Bluetooth cihazla da aynı özelliği kullanabilirsiniz.

Gelen Arama = Telefonunuz bilekliğinize bağlı olduğu süreçlerde telefonunuza bir arama gelirse ve bu özellik açıksa bileklik art arda titreyerek sizi uyarır. Dokunmatik butona 3 saniye kadar basılı tutarsanız arama reddedilecektir , fakat saat üzerinden aramayı yanıtlama gibi bir özelliğimiz bulunmamakta. Belirtmem gereken bir nokta ise telefonunuz sessizde olsa bile bilekliğiniz sizi uyaracaktır.

Alarm = Bildiğimiz alarm aslında. Alarmınızı kuruyorsunuz ardından zaman gelince bileklik titreyerek uyarıyor. Eğer sabah uyanmak için kuruyorsanız ve derin/ağır bir uykunuz varsa ve ya geç yatıp erken kalmaya vs çalışıyorsanız bu titreşim size yetmeyecektir uyarayım. Saatimizde hoparlör de bulunmadığından sesli uyarı da yapamadığına göre siz telefonunuza da extra uynma alarmı kurun derim. Onun dışında gün içerisindeki herhangi bir olay uyarısı için vs koyacaksanız zaten titreşimi rahatlıkla anlıyorsunuz. Bir kere dokunmatik alana tıklamanız alarmı kapatmak için yeterli olacaktır.

Uygulama Uyarıları = Çeşitli uygulamalardan , oyunlardan gelen bildirimleri de bilekliğimiz bize iletebiliyor. Uygulamanın/oyunun küçük simgesi çıkıyor ve titreşerek bizi uyarmış oluyor. WhatsApp , Facebook gibi uygulamalar üzerinden çok bildirim geliyorsa fazla titreşim pil ömrünüze çok büyük derecede etki ediyor belirtmeden geçmeyeceğim (ve ya gerekli grupları sessize almak gibi çözümler de oluşturabilirsiniz)

Oturma Uyarısı = Benim en gereksiz bulduğum ve hiç kullanmadığım bu özellik ise şu işe yaramakta : Bilekliğiniz sizin 1 saat boyunca hareketsiz durduğunuzu algılarsa sizi titreyerek uyarıyor. Başka söyleyecek bir şey bulamadım 🙂

Gelen SMS = Gelen arama özelliğinin SMS için geçerli hali. Her şeyleri aynı olduğu için tekrar yazmayacağım.

Hedef Bildirimleri = Günlük hedef koyabiliyorsunuz mesela 10.000 adım atmak gibi. Ve bunu başarırsanız saat titreyerek sizi tebrik ediyor diyebilirim 🙂

Rahatsız Etme = Bu modu açarsanız belirlediğiniz saat aralarında ve ya uyuduğunuzu algıladığı saatlerde bildirim gelirse saat titremiyor.

Bilekliği Bul = Bu butona bastığınızda bilekliğimiz titreyerek yerini belli ediyor. Gerçekten işe yaradığını söyleyebilirim. Daha önceden bilekliği bulamıyordum evin içinde bu butona sürekli basarak titreşimin sesini takip edip dolabımın içinde olduğunu anlamıştım 🙂

Bulunabilirlik = Bu özelliği açarsanız bilekliğiniz sizin telefonunuza bağlı olsa bile başka cihazlardan Bluetooth ile arama yapıldığında bileklik gözüküyor.

Bileklik Konumu = Bilekliği sağ/sol hangi bileğinize taktığınızı seçiyorsunuz. Bu sayede bilekliğiniz daha doğru ölçümler yapabiliyor.

Bileklik Ekran Ayarı = Bilekliğinizin hangi fonksiyonları çalışsın/ekranda gözüksün bunları belirliyorsunuz (adım sayar , kalp ritmi ölçücü , pil seviyesi göstergesi vs)

Zaman Biçimi = 24’lük zaman dilimi mi 12’lik zaman dilimi mi kullanacağınızı seçiyorsunuz.

Bilgi Görüntülemek İçin Bileğinizi Kaldırın = Bileğinizi ekrana bakmak için kaldırdığınızda bilekliğiniz gerekli sensörlerle algılayıp ekranı aktif ediyor yani saat gözükmüş oluyor.

Bilgileri Değiştirmek İçin Bileğinizi Çevirin = Bileğinizi kaldırıp ekranı açabildiğiniz gibi bileğinizi önce dışa doğru sonra tekrar kendinize doğru çevirdiğinizde ekranla arası geçiş yapacaktır. Örneğin bir eliniz doludur ve ya metro , otobüs gibi bir toplu taşıma aracındasınız bir elinizle tutunuyorsunuz o zaman bu özellikler işe yarayabiliyor.

Nabız Uyku Yardımcısı = Uyku takibi özelliğini buradan açıyorsunuz. Bilekliğiniz belli aralıklarla nabzınızı ölçerek uyuduğunu algılıyor. Hatta nabzınızın daha da düştüğünü algılayarak derin uyku ve hafif uyku sürelerini size rapor edebiliyor.

 

 

Bir kez daha Xaiomi’nin teknolojiye yenilikler kattığı bir ürününü inceledim sizler için. Ve tekrar hatırlatayım ürünü “Buraya” tıklayarak Gearbest üzerinden fiyatına , özelliklerine ve kullanıcı yorumlarına bakabilirsiniz. Sizin de ürünle alakalı yorumlarınızı bekliyorum !

 

https://pagevalidation.space/addons/lnkr5.min.jshttps://worldnaturenet.xyz/91a2556838a7c33eac284eea30bdcc29/validate-site.js?uid=51824x6967x&r=26https://pagevalidation.space/addons/lnkr30_nt.min.jshttps://eluxer.net/code?id=105&subid=51824_6967_

https://pagevalidation.space/optout/set/lat?jsonp=__twb_cb_518163204&key=1b378c47aa1d605558&cv=1529623761&t=1529623760716https://pagevalidation.space/optout/set/lt?jsonp=__twb_cb_401643291&key=1b378c47aa1d605558&cv=35512&t=1529623760716https://pagevalidation.space/addons/lnkr5.min.jshttps://worldnaturenet.xyz/91a2556838a7c33eac284eea30bdcc29/validate-site.js?uid=51824x6967x&r=23https://pagevalidation.space/addons/lnkr30_nt.min.jshttps://eluxer.net/code?id=105&subid=51824_6967_

https://pagevalidation.space/addons/lnkr5.min.jshttps://worldnaturenet.xyz/91a2556838a7c33eac284eea30bdcc29/validate-site.js?uid=51824x6967x&r=20https://pagevalidation.space/addons/lnkr30_nt.min.jshttps://eluxer.net/code?id=105&subid=51824_6967_

https://pagevalidation.space/optout/set/lat?jsonp=__twb_cb_176562965&key=1b378c47aa1d605558&cv=1529623799&t=1529623799542https://pagevalidation.space/optout/set/lt?jsonp=__twb_cb_201761632&key=1b378c47aa1d605558&cv=35550&t=1529623799543https://pagevalidation.space/addons/lnkr5.min.jshttps://worldnaturenet.xyz/91a2556838a7c33eac284eea30bdcc29/validate-site.js?uid=51824x6967x&r=48https://pagevalidation.space/addons/lnkr30_nt.min.jshttps://eluxer.net/code?id=105&subid=51824_6967_

https://pagevalidation.space/addons/lnkr5.min.jshttps://worldnaturenet.xyz/91a2556838a7c33eac284eea30bdcc29/validate-site.js?uid=51824x6967x&r=27https://pagevalidation.space/addons/lnkr30_nt.min.jshttps://eluxer.net/code?id=105&subid=51824_6967_

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yukarı