Donanım

Dell İnspiron Oyuncu Laptop İncelemesi

Bu yazımda ; 1984 yılında kurulmuş , günümüzde laptop diyince akla gelen ilk firmalardan olan Dell’in 2017 yılında çıkardığı İnspiron 7567 laptobunu tanıtacağım.

 

Hem tasarımıyla hem iç donanımıyla(teknik özellikleriyle) ve aldığım zamandaki fiyatıyla oldukça ilgimi çekmiş ve satın almıştım. Öncelikle şunu söylemeliyim ; Dell bu laptobun yeni serisini çıkardı. Yani az sonra tanıtacağım 7567 modeli bir çok yerde satıştan kaldırıldı. Yerine aynı modelin biraz daha değiştirilmiş hali 7577 modelini yayınladılar. Bu modeli internette 4700 Tl fiyat etiketiyle satıyorlar. Doların yükselmesiyle teknolojik ürünlerin fiyatları doğru orantılı olduğu için bu fiyat yükselişi normal. Bu arada şunu da belirtmeliyim ; Dell 7567/7577 gibi seri çıkarıyor ve bu serideki modellerin donanımları ve fiyatları farklı oluyor . Bu yazımın konusu olan modeller İ7 7700Hq ve Gtx 1050ti ‘lı olanlar.

(Resim Donanım Arrşivine aittir)

 

İki serideki temel fark tasarım farkı. Aslında tasarımları bile aynı , sadece 7567 serisinde detaylar kırmızıyken 7577 serisinde siyah ve sade olarak üretilmiş. Şahsi düşüncem 7567 serisinde kırmızı hatlar kullanılmış olması çok daha şık duruyor. Bir oyuncu bilgisayarından tasarım kısmında da renklilik beklerim.

Tasarımdan devam etmem gerekirse ; bilgisayarın dış materyali Abs plastik. Oldukça sağlam olmuş diyebilirim rahatlıkla. Tek gördüğüm olumsuzluğu fazla leke tutuyor. Sildindiğinde geçse bile laptobu elime aldığımda üstünde lekeler görmek benim pek hoşuma gitmiyor.

 

 

Cihazın sağ tarafına bakacak olursak ; 3.5mm Combo diye adlandırdığımız tek jug girişi , 2 adet Usb 3.0 girişi portu , Hdmi 2.0 ve Erhernet portu bulunuyor. Ayrıca cihazda bir DVD/CD okuyucu bulunmuyor. Yeni nesil bilgisayarlarda bu okuyucunun artık bulunmadığını görüyoruz zaten. Kendim de şuana kadar pek bu okuyucuya ihtiyaç duymadım. Okuyucu yerine Usb portu koymaları iyi olmuş.

Sol tarafında ise şarj için giriş , 1 tane daha Usb 3.0 portu ve kart okuyucu bulunuyor.

Laptobun ön kısmından baktığımızda altta kırmızı detaylarıyla ızgaralı bir bölüm bulunuyor. Bu kısım tasarıma çok hoş bir görüntü katıyor. Bu ızgaralı kısmın tam ortasında küçük bir bildirim ışığı yer alıyor. Şarj olurken , şarjı azalınca vs. bu küçük led yanıyor.

(Resim Donanım Arrşivine aittir)

 

Cihazın arka kısımındaki egzoz çıkışları kendi düşünceme göre tasarımındaki en güzel detay olmuş. Gri arka kısımda kırmızı renkteki egzoz metalleri çok hoş duruyor. Bu egzozlardan 2 adet yer alması soğutma konusunda oldukça işe yarıyor. Ayrıca arka taraftan baktığımızda (kapak açıkken) , kapağın orta kısmına kırmızı renkte Dell logosu yerleştirildiğini görüyoruz. Bu da oldukça güzel bir görsellik yaratıyor.

 

Cihazın alt kısmında ise fanların hava çekebilmesi için bulunan 2 adet havalandırma boşluğu , 1 adet subwoofer  , cihazın kaymaması için 2 adet kauçuk ayak ve inspiron yazısını görüyoruz.  Subwoofer gayet güzel çalışıyor diyebilirim , yazımın ilerleyen bölümlerinde ses kalitesinden bahsedeceğim.

(Resim Donanım Arrşivine aittir)

 

Cihazın kapağını kaldırdığımızda dışı kadar içinin de güzel olduğunu görüyoruz. Klavyesi kaliteli diyebilirim. Arkadan aydınlatması bulunan bu chiclet klavyeyi gece de test ettiğimde ışıklandırmasının gayet iyi olduğunu gördüm. Hem gözü çok yormuyor hem de tuşları rahatlıkla görebiliyoruz. Bazı internet sitelerinde klavye ışıklarının renklerini değiştitebiliyoruz gibi şeyler görsem de ben kendim öyle bir şey keşfedemedim. Ben renkliliği seven birisiyim ve bir oyuncu laptobunda Rgb aydınlatmalı klavye isterdim. Olmaması çok önemli olmasa da bence bir eksik. Ayrıca klavyede gördüğüm en büyük olumsuzluk ise zamanla tuşların yumuşaması oldu. Sık kullanılan bazı tuşlar yumuşuyor , içine göçmüş gibi oluyor. Belki herkes yaşamaz ama ben yaşadım kendi laptobumda. Extra klavye kullansam bile dışarıda kendi klavyesini kullanmak zorunda kalıyorum.Touchpade bakacak olursak ; oldukça kaliteli olmuş diyebilirim. Tuşsuz yapıda olan bu touchpadin hissiyatı da oldukça iyi. Tek kötü yanı birazcık solda kalmış. Eğer laptobun kendi klavyesiyle oyun oynuyorsanız WASD tuşlarına basarken kolunuz touchpade temas edebiliyor. Belki solda bulunmasının bir nedeni vardır ama eğer bilerek yapıldıysa bence biraz kötü olmuş.

Bu kadar tasarımdan bahsettik. Sıra geldi donanımsal/teknik özelliklerine ;

Bu canavarımızın kalbinde İ7 7700Hq yatıyor. Bu işlemcinin beslediği grafik işlemcisi ise Gtx 1050Ti 4Gb. Ram tarafında 16Gb lık 2400mhz lik ram kullanılmış. Depolama kısmında ise 1Tb 5400Rpm lik Hdd ve 128Gb (560Mb yazma , 520Mb okuma) lık M2 Ssd kullanılmış. Gayet yeterli olsa da Ssd kapasitesinin 256Gb olmasını isterdim.

Bilgisayarımızın ekranı 15.6 İnch ‘lik “Tn Panel” ,  1080p çözünürlüğe sahip mat bir ekran. Oldukça kaliteli olduğunu da söyleyebilirim.

 

Pilinden bahsetmem gerekirse de 6 çekirdekli bir pil bu. Normal kullanımda yeterli olsa da oyun oynarken hızlı bitiyor. Her laptopta böyle olduğu için normal karşıladım.

 

Bilgisayarın soğutma performansına değinmeden edemeyeceğim. Çift fanlı oldukça iyi bir soğutma sistemine sahip bu canavar. Fan sesi oyun içindeyken artıyor ve dışarı vuruyor. Eğer kulaklığınız varsa zaten duyulmuyor. Eğer yoksa bile pek rahatsız etmiyor. Oyun testlerinde sıcaklık 70 dereceyi geçmedi , hatta görmedi bile diyebilirim.

 

Bilgisayarın kendi hoparlöründen gelen sesin kalitesi de oldukça iyi. Bilgisayarın alt kısmında subwoofer olduğunu söylemiştim zaten. Küçük olmasına rağmen işini oldukça iyi yapıyor. Bilgisayarın maximum sesi de oldukça yüksek ve yeterli.

 

 

Fps konusunda aldığım sonuçları yazmam gerekirse:

 

•Cs Go (1080p , Ultra , Dust 2) = 200 civarında duruyor. Çatışmaya girdiğinizde 165’e kadar düşebiliyor.

•Gta 5 (1080p , Ultra) = 70 fps normalken alınabiliyor, şehir içinde araba kullanırken vs 45-50 fps civarı oluyor.

•PUBG = Orta ayarlarda 50-55 fps görebiliyorken en düşüğe alınca 60-70 fps oluyor (1080p ve dururken)

•BattleField 1 (1080p , Ultra) = Eğer yerinizde duruyorsanız 60-70 fps alıyor , çatışma anında ise 45 fps e kadar düşüyor. Hatta çok yoğun anlarda 35 gördüğümü hatırlıyorum.

•Assasins Creed – Origins (1080p , Ultra) = Yerinizde dururken 60fps rahat oynayabiliyorsunuz ama hareket halinde , saldırı anlarında ya da yoğun grafiklerin olduğu yerlerde 40-45 fps civarını görüyoruz yine.

•Rainbow Six Siege (1080p , Ultra) = 70-75 fps oynayabiliyorsunuz rahatlıkla ama çatışma anında 55 fpse düşüyor.

Just Cause 3 (1080p , Ultra) = Aksiyon , çatışma anlarında 55 fps civarı oynayabiliyorsunuz.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yukarı