Android

Android Telefonlarda Güvenlik Sorunu Yaratan 7 Uygulama !

Tech Fire isimli bir Youtube kanalı Android platformunda bir çoğumuzun telefonlarında yer alan/almış 7 güvenlik tehlikesi olan uygulamayı listeledi.

İngilizce olan bu videoyu ve makalesini elimden geldiğince çevirmeye çalıştım. Fakat videoyu çeken ve seslendiren abimizin aksanının farklı olması işimi biraz zorlaştırsa da işte listedeki uygulamalar şu şekilde :

1) GO Locker : Bu uygulama bizlere daha güvenli telefonu kitlemeyi vaadetse de ; konumuzu , mesajlarınızı gibi önemli olan bilgileri 3. Parti uygulamaların bulunduğu marketlere (Google Play ‘den daha az güvenli) gönderiyor.

2) Camera 360 : Bu uygulama ise bizlere daha fazla kamera özelliği , filtreler ve bedava saklama alanı gibi bir çok özelliği reklamsız sunuyor ya da sunduğunu vaadediyor diyebilirim. Fakat güvenliği neden bozduğu açıklanmamış.

3) Cleen Master : Aslında bir çoğumuzun indirdiği bu uygulama bizlere telefon hafızasını boşaltmayı , gereksiz dosyaları silmeyi , önbelleğinizi boşaltmayı , telefon hızlandırmayı , güvenliği sağlamayı ve batarya ömrünü uzattmayı sağlasa da tüm dosyalarımıza ulaşmayı , bir çok izin istemesi gibi şeyler güvenlik sıkıntısı yaratabilir. (videonun bu kısmını tam çeviremedim)

4) My Talking Tom : Bu oyun çocuklar için eğlenceli olsa da listemizde yer almayı başarıyor. Bir kedinin bakımını yapıp onunla oynadığınız bu oyun 8 hedefli reklam kitaplığına sahip (tam anlamını bilmiyorum , çevirince böyle oluyor) ve mikrafonunuzu kullanarak sesinizi başka kaynaklara gönderiyor.

5) FlashLight Uygulamaları : Videoda da makalede de bu uygulamalar hakkında pek bilgi verilmemiş olsa da listede yer alıyorlar.

6) Draw Something Free : Aslında bu oyun bizlere bir konu veriyor ve bu konuyla alakalı cismi çizmemiz gerekiyor veya çizilmiş resmin ne olduğunu tahmin ediyorsunuz. Karşılıklı oynanan bir yarışma şeklinde oynanan bu oyun aynı zamanda telefon numaramıza , arama kayıtlarınıza ve bunun gibi özel bilgilere erişim sağlıyor.

7) WiFi İle İlgili Uygulamalar : Bir sibergüvenlik şirketi kötü amaçlı yazılımları tespit etmiş. Kullanıcılardan aramaları ve başka önemli özellikleri kullanmaya zorunlu izin istiyorlar. Bu uygulama çeşitlerine örnek vermek gerekirse ; WiFi şifre kırıcılar/WiFi şifre ağları, Speed Testler ve bazı Vpn ler…

Videoya uşalmak için buraya tıklayabilirsiniz.
Makaleye ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Telefonlarımızda bir çok fotoğraflarımız , kişisel bilgilerimiz , numaramız , rehberimiz ve gizli kalmasını istediğimiz şeyler olabilir. Google Play ‘den ya da herhangi bir kaynaktan indirdiğiniz/yüklediğiniz sıradan bir uygulama/oyun gibi gözüken içerikler bu bilgileri ele geçirebilir veya başka kaynaklara gönderebilir. Dikkatli olmakta fayda var. Sizlerin de bu konuyla ilgili yorumlarınızı bekliyorum.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yukarı