Oyun

Assassin’s Creed Origins’den Ne Beklemeliyiz?

Geçtiğimiz yıllarda oyunlarındaki hatalar ile karşımıza gelen Assassin’s Creed, bu sene yepyeni ve diğerlerinden daha farklı bir oyun ile karşımıza çıkıyor. Onu diğerlerinden farklı kılan ise bildiğimiz Assassin hikayelerine tam olarak uymamasıdır. Eğer ki çizgi roman ve hikayelerini takip ediyorsanız ne demek istediğimi gayet iyi anlamışsınızdır. “Ben takip etmiyorum, bana da anlat!” diyorsanız eğer gelin birlikte Assassin’s Creed Origins oyunumuzu detaylı bir şekilde inceleyelim.

Assassin’s Creed oyun hikayesinin nereden geldiğini bilmeyen yoktur sanırım. 1090 yılında, şu an İran sınırları içinde bulunan, Elbruz Sıradağları’nda kurulmuş olan Haşhaşiler tarikatının hikayesidir. İmzaları olan Hidden Blade ise Haşhaşilerin suikastlerinde kullandıkları özel şekillendirilmiş hançerleridir.

 

Hikayedeki Eksiklikler

Az önce de belirttiğim gibi, tarikat 1090 yılında kurulmuştur. Peki yeni oyunumuz Origins, nasıl oluyor da MÖ 39 yılında geçip Assassin’s Creed olabiliyor? Hikayelerde eski suikastçilerden bahsediliyordu, fakat onlar birer Assassin olmaktan ziyade birer halk kahramanıydı. Assassin kardeşliği ile hemen hemen hiç bağlantıları yoktu. Origins oyunundaki karakterimiz ise bu kardeşlik ile direk bağlantılıdır. Öyle ki, Altaïr’in baştan düzenlediği, da Vinci yenisini yapana kadar Assassinlerin en az bir parmaklarını kesmek zorunda kaldığı Hidden Blade’in bile en son halini görüyoruz. Bunun nasıl olduğuna dair oyunun önde gelen fanlarının veya oyun yapımcılarının yazdığı bir ton yazıyı okuyabilirsiniz. Ben okudum, ve size şunu söyleyebilirim ki hepsi yaptıkları hatayı gizleme çabasından başka bir şey değil.

Assassin’s Creed serisine çok seven birisi olarak, oyun içi hataları görmezden gelebilirim fakat hikaye konusunda yapılan yanlışlar beni oyundan gayet soğutuyor. Meselemiz sadece Hidden Blade değil tabii ki. Karakterimiz, MÖ 39 yılında Mısır’da bir halk kahramanıdır. Mısır’da büyük insanların peşinden masumlar adına giden karakterimiz, piramitlerden anladığımız üzere işlerini Kahire’de yapmakta. Çoğu kişi bilmez fakat, Antik Mısır’ın başkenti Kahire değil Luxor’dur. Peki devletin önde gelen isimleri, din adamları ve öldürmeye değer bu kişiler Kahire’de ne yapıyorlar? Tabiki oyun içinde bunu daha iyi açıklayacaklarını düşünüyorum ve umarım yanılmam.

Oynanış

Oynanışa gelirsek, klasik bir Assassin’s oyunu olduğunu ve hiçbir fark olmadığını söylesem yanlış bir şey söylemiş olmam. Ne yazık ki oyun üzerinde çalışan Black Flag ekibi, tembellik edip sadece skin değiştirerek yeni bir Black Flag sunmuşlar. “Peki, hiç mi yenilik yok?” diye düşünürseniz, tabiki var. Mesela daha önce Far Cry Primal oyununda gördüğümüz “Baykuş” kontrol etme özelliği, Origins oyununda “Kartal” olarak geri gelmiş. Bunun dışında oyun içinde değişiklikler yapabileceğimiz bir envanter eklenmiş. Az önce dediğim gibi, Black Flag ekibi, bu dönemde bir gemi kumanda edemeyeceğimizi düşünüp çok üzülmüş olacaklar ki, MÖ 39 yılına göre gayet geniş ve büyük olan botları bize sunmuşlar. Bu botlar ile Nil Nehri’nde dilediğimiz kadar hızlı seyahat edebiliyorsunuz. Kısmen yeni olan, su altı araştırmaları ise oyuna güzel bir hava katmış, gayet beğendiğimi söyleyebilirim.

Fiyat

Diğer incelemeleri bilmiyorum ama benim için incelenmesi gereken bir kategori daha vardır. Para! Çoğu kişi bunu göz ardı eder ama ben edemem, verdiğim paranın karşılığını almak isterim. Çünkü No Man’s Sky gibi oyunların 160 TL ettiği bir dünyada yaşıyoruz, sizce hatalı mıyım?

Oyunumuz Steam’da 209 TL’den satışa sunulmaktadır. Peki bu 209 TL değer mi? Bana sorarsanız hayır, değmez. Elbette şu anda oyun piyasasına baktığımızda çoğu oyunu bu fiyatlarda görüyoruz ve bunun sebebi de şirketlerin piyasayı şişirmesidir. Toplam oynanış süresi en fazla 15 Saat olan oyunları 120 – 250 TL arasında fiyatlara satın almanın doğru olduğunu düşünmüyorum. Bunun yerine indirim beklemek veya alternatif sitelerden yardım almayı düşünebilirsiniz.

Biraz karamsar bir inceleme oldu biliyorum. Gerçekten sevdiğim bir serinin gözümün önünde çökmesi beni üzdüğü için bu eksiklerin göz önüne çıkması gerektiğini düşünüyorum. Dilerim bu eksiklere mantıklı çözümler getirilir veya ben hatalı çıkarım.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yukarı