Yazılım

Baş Belası Virüs:WannaCryptor Nedir?

Başımızda ki Virüs belası WanaCryptor Kısa Sürede Tüm Dünyaya Yayıldı,Peki Nedir Bu WanaCryptor?

Aslında bir fidye yazılımdır.Bilgisayarlara metin belgesi şeklinde bulaşıyor.İnsanların haberi olmadan bilgisayarı adeta sinsi bir yılan gibi ele geçiriyor ve bütün dosyaları şifreliyor.Bunlara karşılık   1000₺-2000₺ gibi değişen meblalarda para istiyor.Ayrıca parayı dolar veya başka bir gerçek para birimi üzerinden değilde,sanal para birimi olan bitcoin hesabı (herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimidir)üzerinden istiyor.3 gün içerisinde ödeme yapmanızı istiyor.Zira 1 haftada bir para ödenmez ise tüm verileri siliyor.

Fakat unutmamak lazım ki eğer siz parayı verseniz dahi verileri yine de siliyor.75 ülkeye yayılmış durumda.
Şuan nasıl silindiği tam olarak bilinmesede mağdur olmamak için antivirüslerinizi kurun ve bilgisayarlarınızı Microsoft Windows 10’a yükseltin.

Çünkü virüs Windows’un önceki sürümlerini hedef alıyor.Kimileri bu suçu Microsoft’a yıkıyor lakin bu lanet virüs NSA tarafından sızdırıldı yani Microsoft’un hiç bir suçu yok.Windows 10’da yer alan güçlü güvenlik duvarların sizleri koruması mümkün ancak tedbiri elden bırakmayın.Mümkünse bu günlerde herhangi bir indirme yapmayın.

Baş Belası Virüs:WannaCryptor Nedir?
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı