Haberler

Beklenilen 5G Nasıl olacak ? Neler bilinmekte

İlerideki zamanlarda karşımıza çıkıcak olan 5G hakkında neler biliyorsunuz. İşte 5G hakkındaki bilgilerimizi size aktarıyoruz

Günümüzde kullanılmakta olan 4G LTE milyonlarca insana çok hızlı bir internet sağlıyor ve ihtiyacımızı karşılıyor, peki ya 5G ne kadar hızlı olabilir ? Araştırmacılar uzun bir süredir 5G üzerinde ağları  çalışmakta. Ancak hala aşılması gerekilen teknik engeller bulunmakta. 5G ye geçmek için yüksek miktarda bir altyapı oluşturulması gerekiyor, uzun sürecek olsa da bir gün 4G ye veda edip 5G ye geçmemiz gerekiyor.

Yakın zamanda 5G ye geçmeyi pek ummuyoruz. Teknoloji açısından mümkün olsa da altyapı çalışmasından dolayı uzun bir süre gerekmekte. Aynı zamanda 4G LTE’ ye yeni geçiş yaptığımız içim herhangi bir operatör bulunmayacak.

 

5G henüz daha hazır olmasa da bizleri nelerin beklediğini biliyoruz. 5G, 4G LTE’nin çok daha hızlı ve stabil bir versiyonu olacak. Normal bir 4G bağlantısında 100 Mbps mobilde, 1 Gbps ise Wi-Fi hızlarına çıkılabiliyor. Bu oran 5G’de mobilde 10, Wi-Fi’de ise 20 Gbps’e yükselerek 20 katına çıkıyor. 5G de iyi bir yön daha sorunsuz bir bağlantı kullanıcaz. 5G ile 500km/saate kadar 1 ms kullanıcı desteği sunulurken, kilometre başına 1 milyon desteklenecek.

2018 yılının başında tamamlanarak seri üretim işlemine başlayacak araştırmacılar, 4G’den çok daha hızlı bir internet için şimdiden büyük bir hızla çalışıyorlar. Tabiki de biz daha çok geride kalmışken  4G yi bile daha tam olarak kullanamazken gelecekte de pek farklı olacak gibi değil.Peki sizce biz 5G yi tam olarak kullanabilecek miyiz sizin fikirleriniz neler ?

 

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yukarı