Genel

“Bilgisayarım Çok Kötü Windows 10 Kurabilir Miyim?”

Bilgisayar sisteminiz çok kötü olsa bile, en az şu özelliklerde ise;

  • İşlemci:1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı işlemci veya SoC
  • RAM:32-bit için 1 gigabayt (GB) veya 64-bit için 2 GB
  • Sabit disk alanı:32-bit işletim sistemi için 16 GB, 64-bit için 20 GB
  • Ekran kartı:DirectX 9 veya sonrası (WWDM 1.0 sürücüsüyle)
  • Ekran çözünürlüğü:1024 x 600

 

Bilgisayarınıza Windows 10 kurabilirsiniz.

WINDOWS 10’U KURDUK; PEKİ PERFORMANSI?

Windows 10, bizim kullanımlarımıza göre (düşük sistem, orta sistem ve yüksek sistemde olmak üzere) en iyi performansı yaşatan işletim sistemi oldu. Anlayacağınız Windows10, Windows 7,8 ve 8.1 arasında tartışmasız lider.

“BENİM KÜLÜSTÜR, XP’Yİ ZOR KALDIRIYOR” DİYORSANIZ…

Windows XP’den Windows 10’a geçtiğiniz zaman sisteminiz minimum gereksinimleri karşılıyorsa Windows 10, bilgisayarınızda performansı arttırabilir ancak sisteminiz kötü ise ve daha da iyi performans istiyorsanız arka planda sürekli çalışan programları yüklememenizi ve çalışan programları kapatmanızı/durdurmanızı öneriyoruz.

 

WINDOWS 10 SİZE NE SUNUYOR?

Windows 10’un yenilikleri, çoğu kullanıcı için Başlat menüsü veya şirketlere yönelik güvenlik geliştirmelerinin önüne geçiyor. Windows 10, birçok sistemde daha yüksek performans sunarken, diskte daha az yer kaplıyor. Windows 7’den gelenler ise açılış süresinin ve pil ömrünün çok daha iyi olduğunu fark ediyorlar.

Windows 10’un belleği yönetme yöntemi de biraz farklı. Programlar, sistemdeki boş bellekten daha fazlasını istediklerinde, belleği yavaş olan sabit diske kopyalamak yerine sıkıştırmadan faydalanılıyor.

Oyun performansı Windows 7’ye (ve Windows 8.1’e) benzese de DirectX 12 desteği, mevcut donanımınızdan daha yüksek performans elde edebileceğiniz anlamına geliyor. Dahası, Xbox’ınızdaki oyunları PC’nize akış yapabiliyor ve oyundaki anları yakalayarak arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz.

WINDOWS 10’UN SUNDUKLARI VE ALIŞMANIZ GEREKENLER

Windows 7’de alıştığımız başlat menüsü olmadığı için Windows 8’i yüklemediyseniz Windows 10 ile başlat menüsü yeniden geldi bu sizi mutlu edebilir. Intel RealSense kameraya sahip yeni bir laptop’unuz varsa, Windows 10 yüzünüzü tanıyarak oturum da açabiliyor.

Windows 10’un önemli yeniliklerinden Cortana verilen sesli konuşma motoru, PC’nizdeki programları bulmaktan, mağazada ve web’de arama yapmaya kadar birçok görevi yapabiliyor. Cortana’yı destekleyen uygulamaların artması, onu çok daha faydalı hale getirecek. Bizler için üzen olaysa Cortana’nın henüz Türkçe dilinde çalışmaması.

Windows 10, ücretsiz Office uygulamalarıyla gelse de bunlar, daha çok telefon veya tablet sürümünü andırıyorlar. Yeni Edge web tarayıcısı ise Chrome’a geçmenize gerek kalmadan modern web’i önünüze getiriyor. Ancak henüz eklenti desteği olmayan Edge’in halen geliştirme aşamasında olduğu söylenebilir. Aslında bu durum, bir anlamda Windows 10 için de geçerli.

WINDOWS 10’DA ALIŞMANIZ GEREKENLER

Windows 10'un sundukları ve alışmanız gerekenler

Windows 10, Microsoft’un tanımıyla bir “hizmet” olarak sunuluyor. Yani önceki Windows’lardan farklı olarak Windows 10, sıkça güncellenecek ve zaman içinde yeni işlevlere kavuşacak.

Güncellemeler, içerisinde güvenlik onarımlarını içerdikleri için iyi şeyler. Ancak işletim sisteminin Home sürümü, öncelikli güncellemeleri otomatik olarak yüklüyor ve size onları atlamanın kolay bir yolunu sunmuyor.

Çoğu yeni işletim sisteminde olduğu gibi Windows 10’da da bazı sorunlar bulunuyor. Bunlar arasında Mail uygulamasında yaşanan sorunlar ve bazı sistemlerdeki kararlılık sorunları var. Herkesin sorun yaşamadığı bir gerçek, ancak Windows 10’a geçmeden benzer donanımlara sahip kullanıcıların deneyimlerini araştırmanız iyi bir fikir olabilir.

Bir Microsoft hesabına sahip olmayı da alışkanlık haline getirmeniz gerekiyor. Yerel hesap da kullanabilirsiniz, ancak bu durumda Mağaza’dan, OneDrive ile dosya eşitlemeye birçok işlevden mahrum kalacaksınız. Tüm bunları atlayacaksanız, Windows 10’a geçmek için başka, iyi bir neden bulmanız gerekecek.

 

“Bilgisayarım Çok Kötü Windows 10 Kurabilir Miyim?”
1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Microsoft Yeni İşlemcilerde Eski Windows Sürümlerinden Desteği Durduruyor! – Teknoself

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı