Genel

Dünden Bugüne Windows

Şuanda çoğu kişinin bilgisayarlarında kullandığı “Windows” işletim sistemi ilk nasıldı nasıl meydana geldi ve nasıl şu an ki halini aldı.Yazımda ve videoda bunu işledik.

Windows ilk olarak piyasaya 1985 yılında “Windows 1.0” sürümü ile çıktı

Microsoft‘un ilk stabil Windows sürümü olan Windows 1.0, satış tarafında pek başarılı olamamıştır.

İlk Windows olduğu için yeniliklerinden pek fazla bahsedemediğimiz Windows 1.0, MS-DOS üzerine geliştirilen 16 bitlik bir işletim sistemidir.

Windows 1.0 ile birlikte ilk kez NotepadPaintWriter gibi temel Windowsyazılımları ortaya çıkmıştır.

Windows 1.0 dan hemen sonra yani 1987 yılında piyasaya Windows 2.0 piyasaya çıktı

Bu sürümde Ofis ailesinin Word ve Excel yazılımları sunuldu. Windows bu sürümde  Mac OS X’e benzerliği yüzünden apple ve hp tarafından açılan davalar ile boğuşmuştur.

1990 yılında piyasaya sunulan Windows 3.0

Da Solitaire ve Minesweeper gibi oyunlar eklenmiştir.

Windows işletim sistemleri arasında ilk kez büyük başarı yakalayan sürüm olan Windows 3.0, kullanıcı arayüzünde önemli iyileştirmelerle gelmiştir

1995 yılında duyurulması nedeniyle 95 adını kullanan Windows 95ilk 32 bit Windows sürümüdür.

Başlat menüsü ve Internet Explorer‘ın çıkış yaptığı işletim sistemi olan Windows 95 ile aynı zamanda görev çubuğu da kullanıma sunulmuştur.

Windows 95 gibi duyurulduğu yıla göre adlandırılan Windows 98, geliştirilen İnternet hizmetleri, hızlı başlat ve harici aygıtlar ile hızlı bağlantı özelliği ile dikkat çekmiştir.

Outlook yazılımının da çıkış noktası olan Windows 98, Microsoft WebTV yazılımı ile TV izleme olanağı sunmuştur.

Windows‘un 2000 yılında duyurulan ve son kez duyurulduğu yıla göre adlandırılan sürümü olan Windows Milennium Edition, adını Milenyum döneminden almıştır.

Windows 98‘deki tüm sorunların onarıldığı Windows ME, Windows Live Movie Maker ve Windows Media Player yazılımlarına ev sahipliği yapmıştır.

Ayrıca Windows ME ile birlikte sistem geri yükleme özelliği duyurulmuştur.

Microsoft tarafından kişisel bilgisayarların yanı sıra sunucular için de geliştirilen Windows XPMicrosoft‘un en iyi işletim sistemlerinden biri olarak gösterilebilir.

Korsanın büyük oranda engellendiği Windows XP, çok iyi satışlar elde etmiştir.

ClearTypeUzaktan ErişimKullanıcı Hesapları ve Internet Explorer 6yazılımları Windows XP ile birlikte gelmiştir.

Microsoft‘un en başarısız işletim sistemlerinden biri olan Windows Vista, Windows Aero adındaki saydam arayüz özelliği ile dikkat çekmiştir.

Windows kenar çubuğunun da ilk kez geldiği Windows Vista, XP’de çok stabil çalışan pek çok seyi bozması ile ilk kez duyurulduğunda hiç sevilmemiş, Service Pack 1 ve 2 güncellemeleri ile yaşanan sorunlar düzelmesine karşın, kullanıcılar Vista‘yı tercih etmemiştir.

Windows XP sonrasında en çok sevilen Windows 7 ile birlikte, ilk kez geliştirici sürümleri denenmiş, bu şekilde güncelleme öncesinde tüm sorunlardan kurtulunarak 2009 yılında Windows 7 yayınlanmıştır.

Esasında yedinci temel Windows sürümü olması nedeniyle Windows 7 ismini alan işletim sistemi, geliştirilen görev çubuğu ve arayüz özellikleri ile ön plana çıkmıştır.

Windows 7 sonrasında Metro arayüzü ile dikkat çekmeye çalışan Windows 8uygulama mağazası ile yeni bir yapıya kapılarını açmaya çalışsa da, kullanıcıların beğenisini kazanamamış.

Hatta başlat menüsünün gitmesi, kullanıcıların Windows 8‘i özellikle tercih etmemesine neden olmuştur.

Windows 8‘de yaşanan sorunların giderildiği ve Windows 7 kadar işlevli olmasa da bir başlat menüsünün getirildiği Windows 8.1, Windows 8 ile kıyaslandığında çok daha fazla beğenilmiş, ancak yine de Windows 7 kadar başarılı olamamıştır.

En son Windows sürümü olan Windows 10başlat menüsünün geri gelip metro arayüzü ile birleşmesi, CortanaMicrosoft Edge gibi pek çok yenilikle gelmiş ve yapılan araştırmalarda kullanıcılardan tam puan almıştır.

Ve Şuanda windowsun en güncel sürümüdür.

 

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yukarı