Genel

Facebook Messenger Uçtan Uca Şifreleme sistemine geçiş yaptı.

WhatsApp gibi Facebook Messengerda mesajları uçtan uca korumayla şifrelemeyi sundu.Peki uçtan uca şifreleme ne kadar güvenli ve ne işe yarar ?

Uçtan Uca Şifreleme nedir ?

Uçtan uca şifreleme gönderilerin sadece siz ve karşı taraf tarafından okunacağını garanti eder.Whatsapp veya Facebook görevlileri bile yazıları okuyamıyor..Mesajların okunabilmesi için şifrenin kırılması ya da sistemde ayrı bir açığın bulunması gerekiyor. Firmaları özelikle devletlerin gönderdiği ‘mesaj erişim’ istekleri konusunda rahatlatan bu sistem güvenliği arttırsa da bazı açılardan da sorunlu.Çünkü kötü amaçlı mesajlaşmalarda okunamıyor.

Uçtan Uca Şifeleme nasıl yapılıyor?

Mesajlarınız bir kilitle güvene alınır ve kilidi açıp mesajı okumak için gereken özel anahtar sadece siz ve mesajı gönderdiğiniz kişide bulunur. Ek bir güvenlik olarak, her bir gönderdiğiniz mesajın kendine özgün bir kilidi ve şifresi bulunur. Bunların hepsi otomatik olarak olur: Mesajlarınızı güvene almak için bir ayarı açmaya veya özel gizli sohbetler oluşturmaya gerek yoktur.

Uçtan Uca Şifreleme sistemi ne kadar güvenli ?

Facebook’un övüp bitiremediği ,mesajlaşma programlarının vazgeçilmezi olan bu sistem özellik Whatsappda düzgün çalışmıyor.The Guardian’ın haberine göre WhatsApp, normalde uçtan uca şifreleme yönteminde şifreyi sadece çevrimiçiyken üretmesi gerekiyor ancak çevrimdışı kullanıcılar da bir mesaj yazdığında şifre üretiliyor. Şifre üretildiğinde ise kullanıcılara hiçbir şekilde bilgi mesajı iletilmediğinden dolayı WhatsApp’ta uçtan uca şifreleme yönteminde mesaj için tanımlanan şifreler kolaylıkla çözülebiliyor ancak bunun için şifreye ulaşmak gerek. Yani bu da demek oluyor ki Whatsapp şifrelenen mesajların şifrelerine kolaylıkla erişebiliyor.

 

Kısaca bahsettiğimiz bu sistem Facebook Messengere de gelmiş bulunmakta.Ne kadar güvenli olduğunu şimdilik bilemiyoruz ama yakın zamanda görebileceğiz

 

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yukarı