Cep Telefonu

General Mobile GM6’ye Yakından Bakalım

Google ile anlaşması sonucu Android One ile güncel ve saf Android desteğine kavuşan telefonlar üretmeye başlayan General Mobile firmasının yeni gözde telefonu olan General Mobile GM6‘nın çıkmasına yalnızca 3 gün kaldı.

General Mobile GM6 Teknik Özellikleri

5 inç büyüklüğünde 720p çözünürlüğe sahip IPS LCD bir ekran tercih eden General Mobile, bu ekrana Corning Gorilla Glass cam ile sağlam bir koruma sağlayacak. Ekranın inç başına piksel (ppi) değeri 296, ki 5 inç bir ekrana göre oldukça iyi. Ekran/Gövde oranı ise 67.13% olarak belirtilmiş, günümüz şartları için fena sayılmayacak bir değer.

Bütün bunlara ek olarak General Mobile, GM6’da da GM5 Plus’ın izinden gitmiş ve 2.5D kavisli bir ekran konumlandırılmış. Bilmeyenler için, kavisli ekranlar görüntüyü kenarlardan bakıldığında diğer düz ekranlara nazaran daha iyi yansıtır ve tasarımsal açıdan daha şık görünmesini sağlar. İyi bir nokta.

3000 mAh değerinde Lityum Polimer bir bataryaya sahip olan cihaz, ekran çözünürlüğüne göre bakılacak olursa günü kurtarır. Ayrıca yeni Android güncellemeleriyle gelen güç tasarrufu konusundaki yenilikleri de hesaba katarsak sonraki günü de zorlar.

Kamera konusunda insana ufak bir hayal kırıklığı yaşatmıyor değil, fakat çoğu kişi için ideal kameralara sahip. Arka kamera ile ilgili pek fazla detaya girilmemiş. 13 MP çözünürlüğüne değerine sahip arka kamera uygun ışıkta birçok fotoğrafı gayet net çekecektir. Ön kamerada ise GM5 Plus’tan farklı olarak değer 8 MP‘e çekilmiş, ki kardeşinde bu değer 13 MP idi. Fakat yine de fena olmayan fotoğraflar çekeceğini düşünüyorum.

ARMv8 mimarisine sahip 64bit 1.5GHz Quad-Core MediTek MT6737T işlemcisinden güç alan GM6, grafik birimi tarafında ise Mali-T720 MP2’yi bünyesinde barındırıyor. Bunların yanında cihazda 3GB LPDDR3 RAM ve 32GB dahili hafıza bulunuyor. GM6’nın da ayrıca 128 GB’a kadar SD kart desteği de bulunduğunu belirtelim.

Firmanın yeni nesil telefonları gibi General Mobile GM6 da Android One serisinden. Yani güncellemeleri bizzat Google’dan alıyor ve asgari 1 yıl yazılım ve 2 yıl güvenlik güncellemesi desteği sunuyor. Fiyat konusunda bir bilgimiz yok fakat firmanın fiyat politikasına bakacak olursak, fiyatının da 1500₺ civarlarında çıkacağını tahmin ediyoruz.

General Mobile’in teknoloji devi olan Google ile bu güzel atılımları ülkemiz adına güzel sonuçlar doğuracak gibi gözüküyor. General Mobile bu atılımlarına devam etmekte kararlı gibi görünüyor.

 

General Mobile GM6’ye Yakından Bakalım
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı