Cep Telefonu

iPhone 8 & iPhone 8 Plus Özellikleri ve Fiyatı Açıklandı!

Birçok Apple fanının beklediği an geldi. İlk çıkan İPhone ‘ un üzerinden tam 10 yıl geçti ve 10. yıl lansmanında iki yeni şaheseri İPhone 8 ve İPhone 8 Plus duyuruldu.

Hakkındaki söylentiler birkaç ay önceden başlamıştı bile , herkes büyük bir merak içindeydi ve o gün geldi ,  iPhone 8 ve iPhone 8 Plus nihayet resmi olarak 10. yıl lansmanında duyuruldu.

Bunun ardından Apple Son 10 yıla damgasını vuran İPhone serisi sayesinde dünyanın en değerli firması haline geldi.Teknoloji dünyasının trendi bu güne kadar milyonlar sattı. Apple Store’lar önüne günler öncesinden kamp kuran insanlar, günümüzde tüketiciye sunulması mümkün olan bütün güzellikleri bir araya getirmeye bayılan Apple’a istediğini verdi.

Steve Jobs bundan tam 10 yıl önce ilk şaheseri ile karşımıza geldiğinde,akıllı telefonların hayatımızda bu kadar çok yer edinebileceği hiç kimsenin aklına gelmemiştir. Karşısında ise çok büyük bir rakip vardı Google. Kendi telefonlarını çok sonradan üretmeye başlasada , işletim sistemini tüm dünyaya yaymayı başarmıştı. Ancak Aplle pahalı ürünleri ve kapalı korunaklı sistemiyle hep eleştirildi ancak kalitesine kimse bir şey diyemedi. ve rakiplerine hep kaliteyle bir balyoz gibi vurdu.

 

 

 

İsterseniz yeni tasarıma biraz göz atalım.

 

Klasik Tasarım

Yapılan sızıntılar doğru çıktı. ve aynı çizgisinde devam etmekte ama kullanılan materyaller değiştirildi.Kablosuz şarj desteğinin çalışabilmesi için gövde de alüminyum yerine cam seçildi. Açıkçası Apple’ın radikal tasarım değişiklikleri iPhone X modeline kaldı.

 

Ekran tasarımı

4.7-inç ve 5.5-inç Retina ekranlarla gelen iPhone 8 ve 8 Plus, True Tone adı verilen teknoloji ile destekleniyor. Apple’ın yapay zekayı kullanıp renkleri daha canlı sunmak True Tone’a akıllı piksel teknolojisi demek doğru olacaktır.

 

Mükemmel Mobil İşlemci

iPhone 8 modellerinde bir önceki işlemci olan A10’un bir üst versiyonu olan, 6 çekirdekli A11 biyonik çip var. Günümüze kadar üretilmiş en hızlı ve en uyumlu mobil işlemci olarak tanıtılan çipin arttırılmış gerçeklik için özel olarak tasarlandığı söyleniyor ki bu konuya birazdan geleceğiz. Bir önceki sürümü olan A10’dan %30 daha hızlı olduğunu da belirtelim.

Yeni Yüz Tanıma Yöntemi FaceID

iPhone 8’de önceki modellerde bulunan Touch ID yerine yüz tanıma özelliği olan Face ID bulunacak. Bu sistemle birlikte artık telefon kilidini parmak izimizle değil, ‘yüzümüzle’ açacağız. Elbette parmak izine daha çok güvenenler için geleneksel Touch ID’de bulunucak.

Profesyonel Kamera

Apple fotoğrafçıların ekmeğine göz dikmiş gibi gözüküyor.

Phone 8 12 megapiksellik tek kamerayla gelirken, pikselleri daha etkileyici renklerle yakalayacak. iPhone 8 Plus ise f/1.8 ve f/2.8’lik diyafram açıklıklarına sahip çift kamera ile geldi. Ancak asıl dikkat çeken şey, Apple’ın kamera yazılımında yaptığı yapay zeka destekli yeni portre modu. Portre Aydınlatması özelliği, fotoğrafı çekilen kişinin algılanmasını ve daha etkileyici portreler çekmenizi sağlıyor. Makine öğreniminin bu konuda iyi bir iş çıkarttığını belirtmek gerekiyor.

240 FPS’de 1080p video kaydedebilen cihazlar, 4K çözünürlükte 60 FPS görüntü yakalabiliyorlar. Ayrıca arttırılmış gerçeklik için optize edilmiş bir kamera yazılımı mevcut. Bu noktada Apple’ın donanım yazılım uyumunu en iyi şekilde uyguladığını söylemek mümkün.

Ücreti

22 Eylül’den itibaren öncelikle ABD’de dağıtımına başlanacak olan iPhone 8’in başlangıç fiyatı 699$, iPhone 8 Plus’ın ise 799$ olarak belirlendi. iPhone 8’in Türkiye’deki başlangıç fiyatının ise 4000 – 4500 TL arasında olmasını bekliyoruz fakat bununla ilgili şimdilik net bir açıklama yapmamak lağzım.

Kısaca Bütün özellikleri

  • İşlemci: 6 Çekirdekli A11 Bionic Chip

  • Ekran: iPhone 8’de 4.7 inç, iPhone 8 plus’da 5.5 inç Retina

  • Kamera: iPhone 8’de 12 Megapiksel tek, iPhone 8 Plus’da 12+12 MP çift ve f/1.8 ve 2.8 diyafram açıklıkları

  • Kablosuz şarj

  • LTE-Advanced gelişmiş mobil modem

  • Bluetooth 5.0

  • Arttırılmış gerçeklik için ARKit (bu özellikle çok eğlenceli şey ortaya çıkıcak gibi

  • iOS 11 işletim sistemi

iPhone 8 & iPhone 8 Plus Özellikleri ve Fiyatı Açıklandı!
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yukarı