Genel

İşte Huawei P20 ve P20 Pro ‘nun Teknik Özellikleri Ve Fiyatı

Günümüz piyasasında etkileyici bir yeri olan Çinli teknoloji markası Huawei P20 ve P20 Pro ‘yu tanıttı.

Paris’de yapılan basına tanıtma etkinliğinde Huawei yeni amiral gemisi telefonlarını tanıttı.

2 telefon da tasarımları ve teknik özellikleriyle dikkat çekse de P20 Pro’nun 3 arka kameraya sahip olması hepimizi şaşırttı.

İlk olarak P20 den başlamak gerekirse ;

Cihaz günümüzün amiral gemileri gibi ince çerçevelere sahip. Alt çerçeve ise daha kalın kalmış. Ama çerçevede ana ekran tuşu (parmak izi okuyucu) bulunmasından dolayı kabul edilebilecek bir kalınlık. Şahsi düşüncem ; eğer Huawei parmak izi okuyucuyu alt taraf yerine arka tarafa koysaydı tasarımı çirkin olurdu. Ben de bu çerçeveye gayet normal diyerek geçtim. Bahsetmeden geçemeyeceğim ; telefonun üst kısmında o meşhur çentik bulunuyor. iPhone X den sonra bir çok telefon markası da bu çentiği kullandı. Huawei de etkilenen markalardan birisi oldu. Ama belirtmeliyim ki bu çentik iPhone X ‘dekinden daha küçük ve göze pek çarpmıyor. Kamera ve sensörler için zorunlu olan bu çentik bana eksi bir yön olarak gelmedi.

Huawei P20 nin ekranı 5.8 inch büyüklüğünde “Lcd” bir ekran. Günümüz amiral gemilerinde Oled ekran kullanılıyorken Huawei ‘nin P20 gibi bir telefonda Lcd ekran kullanması bence telefonun tek eksi yönü olmuş. Ama yine de yeterli kaliteyi bize sunabiliyor. Ayrıca ekranın “Full HD+” olması da yavaş yavaş sabitleşen bir teknoloji ve bu telefonda olması benim hoşuma gitti.

Benim ilgimi çeken en önemli konulardan birisi olan kamerada Huawei gayet başarılı bir iş çıkarmış. P20 de Leica markalı çift kamera kullanılmış. Biri 12 diğeri 20 Mgp ve ikisi de F 1.6 diyafram açıklığına sahip. Bir çok çekim özelliğini bizlere sunuyor P20. Örnek vermek gerekirse portre modu , 2X optik yakınlaştırma , ağır çekim özelliği… Özellikle ağır çekimde 720p çözünürlükte 960 Fps gibi bir değer beni etkiledi.

Kamera diyince akla gelen baş maddelerden birisi Selfie oluyor. Huawei ön kamera performansını da yüksek tutmuş. 24 Mgp ön kamera bizlere arka plan bulanıklaştırma (bokeh effect) ve yüz tanıma kilidi imkanı sağlıyor. Bir çok telefonun arka kamerası bile 24 Mgp değilken Huawei ‘nin ön kamerayı bu kadar kaliteli yapması yine telefonun dikkatimi çeken özelliklerinden.

Teknik özelliklerinden bahsedecek olursak ; 8 çekirdekli (4 performans , 4 verimlilik) Hauwei ‘nin kendi işlemcisi olan Kirin 970 karşımıza çıkıyor bu telefonda. Grafik işlemcisi olarak da Mali G72MP12 kullanılmış. P20 bizlere 4gb ram ve 64gb depolama sağlıyor. Fakat hibrit sim yuvası sayesinde isterseniz Sd card takıp hafızanızı arttırabilirsiniz.

Telefonun batarya kapasitesi 3400 mAh. Ayrıca şirketin Super Charge diye adlandırdığı hızlı şarj desteği de bulunmakta. Pilin gayet yeterli olacağını düşünüyorum şahsen.

Telefonun İp 53 sertifikası bulunmakta. Açıkçası günümüzde amiral gemisi dediğimiz bazı telefonlarda bile su ve toz geçirmeme özelliği yokken bu telefonda bulunması hoşuma gitti.

Huawei P20 Pro ya gelecek olursak ;

Ekran büyüklüğü bu sefer 6.1 inch tutulmuş. Onun dışında ekran özellikleri P20 ile 1e1 aynı.

Teknik özelliklerinde ise Cpu Ve Gpu ları aynı olsa da bu sefer 6gb ram 128gb depolama alanı karşımıza çıkıyor. P20 Pro da da hibrit sim yuvası bulunmakta.

Evet. Gelelim P20 Pro ‘nun en dikkat çeken , diğer amiral gemilerinden öne geçiren özelliğine ; Arka tarafında bulunan yine Leica markasının “3 kamerası”. Birbirine bitişik duran 2 kameradan birisi 40mgp ( F 1.6) ana kamera , diğeri ise 8mgp ‘lik ( F 2.4) telefoto sensör (kamera) . Bu 2 kameranın altında ayrılmış bölümdeki kamera ise 20mgp ( F 1.6) monokrom sensör(kamera) olarak geçiyor. Bu kamera da bizlere bir çok çekim özelliği sağlarken P20 den farklı okarak 3X optik yakınlaştırma bulunmakta. Ayrıca bu mükemmel özelliklere sahip kamera 3 metre gibi bir mesafede 0.3 saniye gibi çok iddialı bir odaklama süresi bizlere sunuyor. Ön kameraları ise yine P20 ile 1e1 aynı. Kendi düşüncem ön kamera P20 den daha yüksek yapılabilirdi. Yada en azından P20 ‘ninkini bir tık daha düşük yapıp P20 Pro ‘nunkini bu seviyede tutabilirlerdi.

P20 Pro da batarya konusunda kapasite arttırılmış. 4000 mAh lık bir değer karşımıza çıkıyor. Ayrıca P20 Pro da Super Charge teknolojisini destekliyor.

Bu telefonda da P20 den farklı olarak İp 67 sertifikası var. P20 den bu konuda daha gelişmiş olması da yine hoşuma giden özelliklerden. Yine İp 53 olsaydı tepki görebilirdi.

Peki gelelim bu telefonların fiyatlarına:

•Huawei P20 = 649 Euro
•Huawei P20 Pro ise 899 Euro ile satışa sunulacak. Tabi dolar 4’ü bulmuş ve ülkemizde vergilerin yüksek olmasından dolayı belki de iPhone X gibi P20 ve P20 Pro ‘nun da en pahalı satılacağı ülke yine Türkiye olur. Ülkemize geleceği fiyata değer mi tartışılır ama yurtdışındaki fiyatına göre telefonlar tek kelimeyle Efsane geldi

2 Comments

2 Comments

 1. Yunus

  30 Mart 2018 at 19:05

  Güzel Anlatım

  • Ömer Kerem

   11 Nisan 2018 at 14:19

   Teşekkür ederim 😊 Diğer yazılarıma da bakmayı unutma !

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yukarı