Android

İşte Xiaomi Mi7’nin Teknik Özellikleri Ve Fiyatı !

Tanıtılmasını sabırsızlıkla beklediğim ve türkiyeye geldiğinde de almayı planladığım Xiaomi Mi7 hakkında bir çok sızıntılarla karşılaşmıştık. Gerek tasarımının , gerek teknik özelliklerinin lansmandan önce ortaya çıkması zaten son zamanlarda tüm telefon üreticileri için alışıldık bir durum. İşte Mi7 nin teknik özellikleri ve çalışırken çekilen görüntüler.

Xiaomi 23 Mayısta tanıtacağı bu telefonuyla kalitesini bir kez daha ortaya koyacak gibi gözüküyor. Qualcomm’un çıkardığı en güncel ve en güçlü işlemci olan SnapDragon 845 ile karşımıza çıkacak Mi7 Adreno 630’la gücüne güç katacak. Geçen sene piyasaya sürülen Mi6’nın içinde bulunan SnapDragon 835’e göre %30 daha performanslı olduğu söyleniyor. Ram kısmına bakacak olursak 6 veya 8 gb ram olacak diye bir çok farklı farklı söylentiler var. Kendi düşüncem ise fotoğraflardan da yola çıkacak olursam bu telefonun standart modelinde 6 , Plus modelinde ise 8 gb ram bulunacağı yönünde. Ayrıca bu canavarın 64 ve 128gb depolama alanı seçeneği sunması da bekleniyor.

Ekran kısmında 1920×1080p Full HD+ çözünürlüğe sahip ekranın boyutları ise 5.6 inch, Plus modelinde ise 6.01 olacak yönünde tahminler. OLED ekran kullanılacak gibi yazılar okusam da doğru olup olmadığını 23 mayısta göreceğiz.

Piline bakacak olursak , geçen sene Mi6 da bulunan 3350mAh pil ortalama bir kapasiteydi diyebiliriz. Xiaomi bunun farkına varmış olacak ki sızıntılarda ekran görüntüleri bu telefonun 4480mAh bir bataryadan güç aldığını gösteriyor.

Kamerası ise iPhone X gibi alt alta yerleştirilmiş. Bu 2 kameranın 16mgp çözünürlüğe , F/1.7 diyaframa sahip olması ve 30fps 4k çekim yapabilmesi bekleniyor. Ön kamera kısmında ise 8mgp Full Hd video kaydedebilen bir kamera olması bekleniyor. Kendi düşüncem ise eğer sızıntılar doğruysa Mi7 gibi bir telefonda 16mgp ön kamera bulunmalıydı. Xiaomi’nin daha orta segmentte bulunan Mi Note 3 telefonunda bile ön kamera 16mgp’ken Mi7 de de en azından aynı kaliteyi beklerdim.

Mi7 nin tasarım kısmına gelecek olursak ; eğer görüntüler gerçekse biraz hayal kırıklığına uğradığımı söyleyebilirim. Hem ön hem arka tarafı oldukça iPhone X ‘e benziyor. iPhone sevmeyen birisi olarak bu “çentik” modası ne kadar ekran/gövde oranını azaltmak için olsa da teknolojinin her geçen gün ilerlediğini ve “ekranın altına ahizeyi ve sensörleri yerleştirme” gibi bir beklentinin olduğunu da unutmamak gerek. Şahsen böyle bir atılım olsa ve başarılı olunsaydı Mi7’nin en azından marka içi satış rekorları kırardı diye düşünüyorum. Fakat ekran içine entegre edilmiş parmak izi okuyucu özelliği kesinleşti gibi haberler de okumuştuk. Sabırsızlıkla beklemedeyiz. Arka tasarımları da 1 e 1 iPhone X’e benziyor sızıntılara göre. Alt alta yerleştirilmiş çift kamera olduğunu yukarda da belirtmiştim.

En son değinmek istediğim nokta ise fiyatı. Xiaomi ‘nin son teknolojileri , oldukça kaliteli üretip güncel piyasanın çok çok alt fiyatlarına sattığını biliyoruz. Mi7’nin fiyatı ise 3000 Yuan yani 1800-1900 tl gibi bekleniyor. Türkiye ‘de Xiaomi’nin resmi satışa başlayacağını düşünmesem de ithalatçılar getireceklerdir. Vergileri de eklersek Türkiyede 2500-2600 tl gibi bir fiyata satılmasını bekliyorum. Böyle bir telefon için değer bir fiyat aslında. Bekleyip göreceğiz.

Sizlerin bu telefonla ilgili düşünceleriniz nelerdir ? Yorumlarınızı bekliyorum.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yukarı