Genel

Kaliteli Bir Fotoğrafçılık Başlangıcı Yapabilmek İçin Tüyolar :

Bazılarımız yürürken olsun,gezerken olsun manzara fotoğrafları çekmeyi çok seviyoruz,bazılarımız ise işimiz gereği kaliteli fotoğraflar çekmeye önem veriyoruz.

Peki kaliteli fotoğrafçılık için gereken etkenler nelerdir :

“Bazılarımız yürürken olsun,gezerken olsun manzara fotoğrafları çekmeyi çok seviyoruz” dedim fakat bu fotoğrafları her ne kadar profesyonelleştirmek istesek de cebimizde taşıdığımız telefonların minikliğinden yararlanmayı daha çok tercih ediyoruz,ee haliyle o “koskoca” dediğimiz fotoğraf makinelerin üstün başarısını ve kalitesini elde edemiyoruz.

Alacağınız Kamerayı Amaçlarınız Doğrultusunda Belirleyin :

Profesyonel Çekimler :

“Peki bu ne demek oluyor ? Zaten her kamera aynı işe yaramıyor mu ?” diyorsanız tam olarak doğru adrese geldiniz,size “amaç” meselesini şu şekilde izah edeyim efendim ;

Kameralar “çeşit” olarak sınıflandırılır,mesela yakını çekmek için olan kamaralar ile güzel bir uzak çekim detayı elde edemezsiniz,uzak çekim kameralarında ise yakın çekim fotoğraflarınız bulanık çıkar ve istediğiniz profesyonelliği yakalayamayabilirsiniz,aynı şekilde bazı kameralar lensin değiştirilmesine izin veriliyorken bazıları ise sabit olarak sadece yakın çekim lensleri ile geliyor.Kamera ve lensleri araştırırken şunu fark ettim ki çeşitlilik çok fazla,o kadar fazla ki “alacağınız kamerayı amaçlarınız doğrultusunda belirleyin” cümlesi de tam olarak burada devreye giriyor,ucuzundan pahalısına kadar,kalitelisinden “eh işte” dedirtecek olana kadar piyasadaki çeşitlilikten ziyadesiyle yararlanabilirsiniz.

 

  • Dışarıda manzara fotoğrafı çekmek isteyenler için : SLR veya Lensi değiştirilebilir kameralar tavsiye ediyorum,bu kameraların yanında 18-135 mm veya  lens kitleri güzel gider diyebilirim.
  • Stüdyo fotoğrafları çekmek için : Yine iyi bir SLR veya Lensi değiştirilebilir kameralar tavsiye ediyorum,lens tercihinizi ise 18-35mm veya 18-55mm optik sabitleyicili kitlerden yana kullanabilirsiniz.
  • Masa Çekimleri Yapmak İçin : Aynasız bir kamera iyi ışıkta işinizi görecektir,bu noktada kameranın ışık potansiyeli ve görüntüdeki cızırtı oranına önem vermeniz gerekiyor.
  • “Ben kameramı yanıma alıp her yerde gezerim” diyorsanız : sizin küçük bir kameraya ihtihacınız var demektir,iyisinden bir tane “Dijital Compact” olarak adlandırılan kameralardan alıp gönül rahatlıyla kullanabilirsiniz.

Fotoğraf Makinesinin Kalitesini Belirleyen Küçük Detaylardan Biri De Makinenin Markasıdır :

Akıllı telefon alırken bile “acaba hangi ülkede yapılmış ? Hangi markanın telefonu” gibisinden sorular soruyoruz,kamera alırken de aynı özeni göstermek gerekiyor çünkü kameranın aldığı görüntünün keskinliğinden tutun da nasıl renk yansıttığına,hatta dayanıklılığına kadar üretici firmanın elinde,yani kamera ve lens seçiminizde “gidip duyulmadık markalara onlarca TL para vereyim” gibi birşey düşünüyorsanız ben de bir kullanıcı olarak  kesinlikle o düşünceyi unutmanızı istiyorum sizden,hatta elektronik eşyalardaki en ufak bir kazanın canınıza bile zarar verebileceğini unutmayın ve kaliteli bir markanın elektronik eşyasını  satın almaya çalışın derim.

Peki Benim Size Önerebileceğim Fotoğraf Makinesi Üreten Firmalar Hangileri ?

Ben şahsi kullanımım ve gözlemlerim sonucunda size Canon , Nikon , FujiFilm , Samsung ve Sony’yi önerebilirim,özellikle FujiFilm diğer firmalara göre yaklaşık kalitede olup daha uygun fiyatlı bulabileceğiniz seçenekler barındırıyor,genel olarak FujiFilm fiyat/performans dengesini iyi yakalamış ve kendisini ispatlamış kaliteli markalardan birisi.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yukarı