Android

Piyasanın Yeni Babaları : Mi8 , Mi8 SE ve Explorer Edition!

Artık Xiaomi’nin ürünleriyle alakalı olan yazılarımda markanın kalitesinden bahsetmiyorum. Bilen biliyordur deyip geçiştiriyorum diyebilirim aslında. Bunu yaparkenki bir amacım da ürünün incelemesine daha fazla yer ayırmak. Fazla uzatmadan bu efsane telefonun incelemesine geçelim.

Xiaomi’den Mi6’dan sonra doğal olarak Mi7 modelini bekliyorduk. Ama firma 8. yılını kutlamak amaçlı bizlere bir sürpriz yaptılar ve resmi İnstagram sayfalarından şu fotoğrafı paylaştılar:

Açıkçası kimse böyle bir sürpriz beklemiyordu. Benim de Mi8 le alaklı bir önceki yazıma bakarsanız başlığın Mi7 olarak yazıldığını görürsünüz. Sonradan değiştirme gereği de duymadım ne yalan söyleyeyim.

Ayrıca şu ana kadar yazdığım en uzun ve en çok uğraştığım yazım bu oldu. Toplam 1152 kelime 8,493 harften oluşan yazım hazırlık aşamaları, araştırmalar yapmam , inceleme videoları & makaleleri okumam derken 2 haftaya yakın sürdü diyebilirim.

 

Hazırsak telefonumuzu incelemeye başlayalım.

Bir önceki “Mi7 yazımda” telefonu sızıntılardan yararlanarak incelemiştim. Ama düşündüm ki hem isim sürprizinden sonra hem de en azından benim beklemediğim Mi8’in paketleri/seçenekleri/modelleri tanıtıldıktan sonra yeni güzel ve ayrıntılı bir yazı yazmalıyım.

Ürünün tasarım konusunda sızıntıları doğruydu. Mi8 modeli direkt iPhone X ‘le 1 e 1 gibi dursa da bazı farklılıklar bulunmakta. Bu farklılıklara en büyük örnek ise arka tarafta bulunan parmak izi okuyucusu. Şahsen parmak izi okuyucunun arka tarafa yerleştirilmesini sevmesem de ön tarafı çerçevesiz yapmak için sensörü ya arkaya koyarsınız ya hiç koymazsınız ya da Mi8 Explorer Edition gibi bizlere bir sürpriz daha yaparsınız.. Değineceğim 😉

Ön tarafta 6.21 inch’lik çerçevesiz bir ekran bizi karşılıyor. Bu ekranın özelliklerine ise yazının ilerleyen bölümlerinde değineceğim. Ekran gövde oranını yüksek tutmak için telefonumuzun üst tarafına yerleştirilmiş olan çentik bizlere standart olarak ahize , ön kameranın yanı sıra bazı sensörleri de sağlıyor. Telefonumuzun arka kısmı camdan üretilmiş. Cam arka kapak tasarımı ne kadar hoş kılsa da parmak izi tutması ve düştüğünde kırılması gibi olumsuz yanları da bulunmakta. Bu yüzden telefonu alacak kişilerin kılıfla beraber kullanmasını tavsiye ederim. Bir önceki paragrafta bahsettiğim gibi telefonumuzun arka tarafında yuvarlak tasarımlı parmak izi okuyucu bulunurken çift arka kameranın alt alta sol üst kısımda konumlandırıldığını görüyoruz.

 

Mi8 SE modelinde ise meşhur çentiğimiz yine karşımıza çıkıyor olsa da telefonun çerçevesinin daha keskin ve düz hatlara sahip olduğunu görüyoruz. Teknik donanım açısından da daha düşük özelliklere sahip telefonumuzun tasarım açısından Mi8’den tek farkı ise daha düz hatlara sahip olan bu ekran ve boyutu.

 

Ve Mi8’in en yüksek donanıma ve özelliklere sahip modeli/seçeneği olan Mi8 Explorer Edition’da ise ön tarafımızda tasarım aynı olsa da asıl bomba arka tarafta patlıyor diyebilirim. Yarı saydam camdan üretilen arka kapak sayesinde telefonun direkt olarak içini görebiliyoruz. Xiaomi bu camın altına bazı notlar bırakarak tasarıma hoş da bir hava katmış. Arka cam saydam yapıldığı için parmak izi okuyucu da kaldırılmış.

 

 

Teknik özelliklerine bakacak olursak Mi8 ve Explorer Ediition Qualcomm’un yeni işlemcisi SnapDragon 845 ile gelirken daha düşük fiyata ve teknik donanıma sahip olan SE modeli ise yine Qualcomm’un yeni piyasaya sürdüğü fakat  bizlere daha düşük performans sunan  SnapDragon 710 ile geliyor. Telefonlarımız sırasıyla Mi8 SE’de 4 , Mi8’de 6 ve Mi8 Explorer Edition’da 8gb ram ile karşımıza çıkmakta.

 

Telefonlarımızın pil kapasitleri ise şu şekilde :

  • Mİ8 EXPLORER EDİTİON : 3000MAH
  • Mİ8 SE : 3120MAH
  • Mİ8 : 3400MAH

Bu arada Mi8 ve Explorer Edition modelleri Quick Charge 4.0+ desteklerken fiyatından ötürü SE modelinde 3.0 teknolojisi kullanılmış. Özellikle Qick Charge 4.0+ gerçekten olağanüstü bir teknoloji ve böyle bir telefonda bu özelliği görmek beni muazzam hissettirdi diyebilirim

Xiaomi’nin telefonlarındaki kameraların kalitesini hepimiz biliyoruz. Düşük bütçeli telefonlarından – son teknoloji çıkardığı telefonlara kadar hepsinde kamerayı en üst düzeyde tutuyorlar. Mi8 ve diğer seçenekleri de bunun tekrar örnekleri olmuş.

Mi8 ve Mi8 Explorer Edition kamera konusunda aynı özelliklere sahipler. 2 adet 12mgp’lik (Ana F1.7 2. Kamera F2.4 diyafram açıklığı) kamera bizlere 2160p’de 30fps , 1080p ve 720p’de ise 240fps yavaş çekim videolar çekmemize olanak sağlıyorken Mi8 SE modelinde ise ana kameramız 12mgp’ken 2. kameramız 5mgp olarak karşımıza çıkıyor. Hem fiyatının ne kadar ucuz olduğunu tekrar göz nünde bulundurursak hem de 2. kameranın bokeh effect , 2x optik zoom gibi yardımcı özellikler için kullanıldığından bu kağıt üzerinde 5mgp olarak gözüken 2. kamera pek de bir dezavantaj olmuyor.

 

Xiaomi’nin resmi İnstagram sayfası üzerinden paylaşılmış olan Mi8 ile çekilen örnek birkaç fotoğraf :

Buraya” tıklayarak siz de İnstagram üzerinden inceleyebilirsiniz

Buraya” tıklayarak siz de İnstagram üzerinden inceleyebilirsiniz
 “Buraya” tıklayarak siz de İnstagram üzerinden inceleyebilirsiniz
Ama açık söylemeliyim ki İnstagram’a yüklerken kaliteler oldukça düşmüş. Emin olabilirsiniz ki fotoğrafı siz çekseniz ekranınızda gerçekten oldukça detaylı ve kaliteli bir fotoğrafla karşılaşırsınız.
Mi8 DxOmark fotoğraf kalitesinden 105 puan alarak P20 Pro’nun ardına yani 2. sıraya yerleşmeyi başarıyor. Video çekim kalitesi açısından da 88 puan alan Mi8 genel puan olarak 99 almayı başarıp DxOmark’ın genel telefon performansı listesinde Galaxy S9 Plus telefonuyla beraber 4.
sıraya oturuyor.
Bu kadar kameradan bahsetmişken ön kamerasını da atlamamak gerek. 20mgp’lik F2.0 diyafram değerine sahip Mi8 ve diğer modlleri gerekli ışık koşulları varken muazzam fotoğraflar çekebiliyorken Düşük ışık performansının da gayet iyi olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca çentiğimizde bulunan diğer sensörler de bizlere Face İD benzeri bir yüz tanıma sistemi sunuyor. Gayet hızlı ve doğru çalıştığını söyleyebilirim.
Yazımın başlarında söylediğim Mi8 Explorer Edition’da bulunan ekrana entegre parmak izi okuyucuya da değinmek istiyorum.
Aslında bu teknoloji ilk Vivo markasının X20 Plus UD adlı telefonunda bulunuyordu. Ama Mi8 kadar sesini duyuramamıştı. Aynı çentik modasının iPhone X’le patlaması gibi şahsen ekrana entegre parmak izi sensörünün de Mi8 Explorer Edition’la patlayacağını düşünüyorum.
Belirtmek istediğim bir diğer özellikler ise 3 telefonumuzun da Bluetooth 5.0 teknolojisi kullandığı ve ayrıyeten Mi8 ve Explorer Edition modellerinde NFC özelliğinin bulunduğu.
Şahsen NFC stickerlarının oldukça kullanışlı bir teknoloji olduğunun ve alınıp evde & ofiste kullanılmasının faydası olacağını düşünüyorum.
Telefon hakkına kendi düşüncelerim ise şu şekilde : Telefon her Xiaomi telefonda olduğu gibi F/P kralı olmuş. Kamera perofrmansı , teknik özellikleri gibi detaylara da bayılsam da “Amiral gemisi katili” dediğimiz bu telefonda amiral gemileriyle yarışında onu geri düşüren tek özelliği “su geçirmeme özelliğinin olmaması”dır. Evet ne kadar fiyatlar düşük olsa da bence birazcık daha masraf yapıp , biraz daha belki satış fiyatını arttırıp yine de şu özelliği eklemek. Telefonlarımızı suya sokup video kaydı almayı bırakın gözümüz gibi baktığımız , sevdiğimiz telefonlarımızı anlık bir dalgınlık ,  çarpma gibi etkenlerle suya düşürüp bozulmalarına (ne kadar kolay kolay olmasa da) şahit olmak pek hoş olmaz. Ayrıca Explorer Edition gibi bir modelde sadece 3000mah’lik bir pilin kullanılması bana oldukça olumsuz bir özellik olarak geldi. Fakat Quick Charge 4.0+ görmek aslında beni biraz yumuşattı diyebilirim 🙂
Son ve en önemli kısım ise fiyat konusu 🙂
Xiaomi’nin ürünlerini ne kadar kaliteli ve ucuz yaptığını bildiğimiz için içimiz rahattı aslında. Ve Xiaomi bizleri yine şaşırtmadı ve piyasanın en güncel teknolojilerini kullandığı bu telefonunu satın almak için evi , arabayı satmaya gerek bıraktırmadı. Gerçi insanların bu devirde bir telefona 7 bin TL vermesi bana ne kadar saçma gelse de gayet normalmiş gibi karşılanıyor. “Ay bu Çin malı kalitesizdir” demeyen hangi tanıdığıma & arkadaşıma telefondan bahsedip fiyatını söylediğimde şaşırtmayı başardım.
Fiyat Listesi şu şekilde:
  • Mİ8 SE 4 GB RAM 64 GB- 280 $
  • Mİ8 SE 6 GB RAM 64 GB – 310 $
  • Mİ8 6 GB RAM 64 GB – 420 $
  • Mİ8 6 GB RAM 128 GB – 470 $
  • Mİ8 6 GB RAM 256 GB – 515 $
  • Mi 8 Explore Edition 8 GB RAM 256 GB – 577 $

 

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yukarı