Android

Samsung Galaxy Note 8 Hakkında Her Şey

Samsung bilindiği üzere Note serisini, S serisinin üzerine yeni özellikler katarak piyasaya sürüyor. Bunlar; kamera iyileştirmeleri, daha büyük ekran, daha fazla kapasiteli pil, RAM artışı, yazılımsal iyileştirmeler oluyor. Şimdi gelelim 23 Ağustos 2017 tarihinde tanıtılacak olan Note 8 özelliklerine:

Amerika pazarına Snapdragon 835 yonga setinin kullanılması beklenirken, global pazarda Samsung’un kendi üretimi olan Exynos 8895 işlemcisi kullanılması bekleniyor.

6 GB RAM ile gelmesi beklenen telefonun oldukça güçlü bir platform olması bekleniyor.

Note 8’in en önemli özelliği de yeni kamera olacak. Kamera özelliklerine bakacak olursak 12 MP geniş açılı objektife ve 3X optik zoom 13 MP telefoto objektife sahip çift kamera ile gelmesi bekleniyor. Buda daha iyi zoom yapmamıza yardımcı oluyor. Ayrıca iPhone 7 Plus’tan aşina olduğumuz portre modu gibi arkaplanı bulanıklaştırarak adeta bir profesyonel kamera gibi fotoğraflar çekmemize olanak sağlayacak.

Ekran tarafına bakacak olursak bilindiği üzere Samsung Galaxy S8’de tasarım anlayışını değiştirmiş ‘Sınırları Kaldır’ tabiriyle bizlere yeni bir ekran deneyimi sunmuştu. Bu anlayışın Note 8’de de sürdürülmesi beklenirken, Note 8’in 2.960 x 1.440 piksel ve 18.5: 9 en-boy oranıyla kavisli bir Super AMOLED ekrana sahip olması bekleniyor. Note 8’in 6.4 veya 6.5 inç ekranla gelmesi bekleniyor.

Pil tarafında ise geçen sene hatırlayacağımız üzere Samsung’un başı Note 7 bataryalarıyla beladaydı. Ancak Samsung yaşanan bu kötü olaylardan büyük bir ders çıkarmışa benziyor ve bataryalar fiziksel dayanıklılık testinden gerilim testine kadar toplamda 8 farklı süreçten geçiriliyor ve böylece güvenli olduğundan emin olunuyor. Yeni Note 8’in 3300 mAH gücünde bir batarya ile gelmesi bekleniyor.

Güvenlik kısmına gelecek olursak cihazda Android tabanlı cihazlardaki güvenlik seçeneklerine ek ıris tarayıcının kullanılmasını bekliyoruz. Zira Galaxy S8’de de bu teknolojiden yararlanılmıştı. Parmak izi sensörüne değinecek olursak cihazın arka tarafında kamera lenslerinin yanına konumlandırılmış bir sensör bekleniyor. Fakat bu durum kimi kullanıcılar için oldukça rahatsız edici. Zira Galaxy S8 parmak izi sensörü yüzünden birtakım kitle tarafından eleştirilmişti. Bunun en büyük sebebi sensörün ulaşılması daha zor bir yerde olması ve kullanıcıların parmak izi sensörü ile kamera lenslerini karıştırıyor olmasıydı. Bu durumdan dolayı kamera lensleri üzerinde kullanıcıların parmak izleri kalıyor ve buda fotoğraf kalitesini etkiliyordu.

Cihazın depolama seçeneklerine gelirsek, minimum 64 GB depolama alanıyla bizleri karşılaması bekleniyor. Micro SD kartının desteklenmesi de yine muhtemel özellikler arasında.

Note 8’in IP 68 sertifikası ve yenilenmiş S Pen ile gelmesine kesin gözüyle bakılıyor. Ayrıca Samsung’un S8 ile birlikte kullanıma sunduğu Bixby sanal asistanında daha kullanılabilir hale gelmesini ve yeni dil desteklerinin gelmesini bekliyoruz. Note 8’in Android 7.1.1 sürümü ile gelmesine de kesin gözüyle bakılıyor. Android 8.0 sürümü hazır hale geldiğinde Samsung’un Note 8’i güncelleyeceğini de söyleyebiliriz.

  • Ayrıca cihazda Stereo hoparlör kullanılabileceği üzerinde sızıntılar bulunmakta.

Son olarak cihazın yaklaşık 900 dolar olması bekleniyor. Ancak bu rakamın ülkemizde artan TRT bandrolü ve diğer vergilerle birlikte 4500-5000 tl fiyat etiketine sahip olmasını bekliyoruz.

Samsung Galaxy Note 8 Hakkında Her Şey
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yukarı