Genel

SLI Nedir? Nasıl Yapılır? Ne işe yarar?

SLI yani “Scalable Link Interface” Nvidia tarafından 2004 yılında geliştirilmiştir. PCI Express kullanan iki yada daha fazla ekran kartından ortak, tek bir görüntü çıkışı almamızı sağlayan bir teknolojidir.

Yalnızca Nvidia da bulunan bu teknoloji grafik performansını ikiye katlar. Bu performans artışı farklı amaçlar için kullanılabilir. SLIdan faydalanmak için birbirine denk (özdeş) en az iki adet ekran kartına ihtiyaç vardır. Bu birbirine özdeş ekran kartlarını birbirlerine bağlamak için ise “SLI Köprüsü” gereklidir. SLI Köprüsü SLI sertifikası yer alan anakartların yanında gelir.BU SLI  DENEN ZIMBIRTI PERFORMANSI ARTTIRINCA NE İŞE YARIYACAK?

Burada kullanım amacı önemlidir. Örneğin; Render ve video işleme gibi yüksek grafik gücü isteyen işlerde avantaj sağlayacaktır.

SLI konfigürasyonu grafik performansına yüksek katkı sağladı ve yüzümüz güldü fakat iki veya daha fazla ekran kartını bir araya getirmek oldukça maliyetlidir. Bunuda geçtim ekran kartı ve diğer donanımları beslemek içinse güçlü ve kaliteli bir PSU (Güç Kaynağı)ya ihtiyacınız olacaktır.

NOT OLARAK EKLEMEK İSTİYORUM: SLI ile oyunlarda yüksek performans almak istiyorsanız oyununuzunda SLI desteklemesi gerekmektedir.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yukarı