Arama Motorları

Türk Mühendisden Yerli Sosyal Medya “ChooseClick.com”

Nişantaşı Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Evren Göksüngur ve gönüllü öğrencilerle beraber geliştirilen Chooseclick Adlı Yerli Sosyal Medya, dünyadaki tüm web sayfalarında yer alan görsel içerikler üzerinden online chat -paylaşım- yapmaya olanak sağlıyor…

Yrd. Doç. Dr. Göksungur bu sosyal medyanın Dünyada tek olduğunu bu projenin daha önce eşi benzeri olmadığını dile getirdi. Bu projenin amacı Dünyada istediğimiz herhangi bir websitesinde bir resmin üstüne fare imlecini getirdiğimizde, resmin altında çıkan butonlardan eğer “Chat” butonuna basarsanız profilinizde paylaşmadan insanların Chooseclick anasayfasında bir tartışma tarzında sohbet başlatıyorsunuz ve insanlar diledikleri gibi düşüncelerini yazıyorlar. “Choose” butonu ile içeriği seçerek profilinizde paylaşabilir, depolayabilirsiniz.

Sitenin Halkla ilişkiler sorumlusu ile yaptığım röportaj:

1) Neden Türkçe Bir İsim Yerine yabancı bir isim kullandınız?

Global bir oluşum olmayı hedeflediğimiz için “ChooseClick” ismini uygun gördük. Dilimize de sahip çıkmayı ilk günden itibaren kendimize bir görev olarak belirledik; chooseclick.com dışında bunutikla.com, bizitikla.com, bizitiklayin.com, onatikla.com ve onutikla.com gibi çeşitli Türkçe bağlantılarımız da mevcut. ChooseClick’e bu bağlantılar üzerinden de tamamen ücretsiz bir şekilde erişim sağlanabiliyor.

Cevap:

2) Amacınız ne?

Cevap:

Projemizin marka tesciline kadar her şeyinin hazırlandığını bilmenizi isterim. Bu sorunuza da Yrd. Doç. Dr. Ali Evren Göksungur’un cümleleri ile cevap vermek istiyorum:

“İnşallah bu sefer ülkemizden bir proje çıkar ve yurtdışında ses getirir. Yeni bir dünya düzeni kuruluyor. Artık alın teri yerini akıl terine bırakıyor. Bizim de ülke olarak burada yerimizi almamız gerekiyor. Asla savaşmaktan ve üretmekten korkmayalım. Cesur olalım ve yüreğimizi ortaya koyalım.”

ChooseClick olarak amacımız; önce ülkemizde sonra da tüm dünyada “sürekli” olarak kullanılan bir arama motoru ve sosyal içerik yönetim sistemi olmak.

3) Siteyi nasıl öne çıkarmayı düşünüyorsunuz?

Cevap:

Bildiğiniz gibi mevcut sosyal ağların tamamı içe dönük işlev görüyor ve sadece içerisindeki kullanıcılar ile bir topluluk oluşturabiliyorsunuz. ChooseClick ise kullanıcısını belirli bir alana hapsetmiyor; dışarıdaki tüm sayfalarda topluluk oluşturmasına ve sohbet etmesine imkânı sunuyor. Bu özelliği etkili bir şekilde kullanmak ve kullanıcılarımıza “Sınırları Olmayan Bir Sosyal Ağ” deneyimi yaşatmak istiyoruz.

Bunun dışında projemizin kurucusu Yrd. Doç. Dr. Ali Evren Göksungur’un liderliğindeki ChooseClick’in, herkesin görebileceği birtakım özgün ve özgür eklentileri bulunuyor. Bu eklentiler ile birçok oluşuma ve girişime de öncülük ettiğimizi düşünüyorum.

ChooseClick, aramalarınızı kişiselleştirerek siz ve içerikleriniz arasında bir köprü görevi görüyor. Öncelikle Facebook ve Google üzerinden de gerçekleştirme imkanınızın bulunduğu üyelik işlemlerinizi tamamlıyorsunuz. Ardından mevcut “choose” eklentimizi tarayıcınızın favoriler bölümüne ekleyerek aktif ediyorsunuz. Bu süreci de tamamladıktan sonra herhangi bir internet sitesinde yer alan görsel üzerinde anlık olarak sohbet edebilir ya da görseli ChooseClick hesabınızda paylaşabilirsiniz. Kısaca ChooseClick; hoşunuza giden içerikleri bireysel profilinizde depolamanıza, diğer kullanıcılarla paylaşmanıza ve paylaştığınız içerikler üzerinde sohbet etmenize imkân sunuyor.

 

Ekibimiz, kullanıcı inancını çok önemli bir değer olarak görüyor. Onlardan aldığımız ve almaya devam etmeyi düşündüğümüz çeşitli geri dönüşler ile geliştirme sürecini oldukça hızlandırdık. Ekibimize ve projemize güveniyoruz. Bundan dolayı geliştirme sürecini, kullanıcıya açık bir şekilde gerçekleştiriyoruz.

 

Siteyi Nasıl Kullanmaya Başlayabilirim?

Bu proje henüz test aşamasında ve  bazı testerlar tarafından test ediliyor. Tabi bu yüzden site tam performanslı çalışmaya bilir. O yüzden hemen ön yargılı davranmamak gerekiyor. Mobile henüz uyumlu olmasında Masaüstü Pc, Tablet veya Laptobunuzda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

  1.  Tarayıcınız üzerinden Chooseclick.com adresine giriyorsunuz.
  2. Üyelik işlemlerimizi tamamlıyoruz.
  3. Siteye giriş yaptıktan sonra sol tarafta bulunan panelde “Eklenti” adlı sekmeye tıklıyoruz ve tarayıcımıza otomatik olarak bir eklenti olarak yükleniyor.
  4. Yüklendiğinde hiç bişey yapmanıza gerek yok aktif olacaktır.
  5. İstediğiniz zaman bunu devredışı bırakabilirsiniz.

İşlemler bu kadar gerisi sizin yapacağınız muhabbete kalmış. 

İlerde bunada story özelliği gelmesinde. 😀

Bizi Chooseclick.com üzerinden takip etmeyi unutmayın.

Teknoself: http://www.chooseclick.com/teknoselftr.tk

Türk Mühendisden Yerli Sosyal Medya “ChooseClick.com”
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı