Donanım

Microsoft Windows 10’a GPU İzleme Özelliği Gelecek.

Çok önceden beri beklediğimiz görev yöneticisinden GPU Performansını izleme özelliği Fall Creators Update ile gerçekleşecek.

Ve güncellemeden sonra artık 3.parti yazılımlara ihtiyacımız kalmayacak.Ama tabiki daha oyun içinde aktif şekilde gözükmesi için birşey yapacaklar mı bilmiyoruz.

Bilgisayar Sektörü

Dünyada bilgisayar sektörü gittikçe büyüyor.Ve hızla büyümeye de devam ediyor.Bilgisayar sektörü her ne kadar tek,elle tutulur gözle görülür veya kolay gözüksede o kadar kolay değil.En basit şekilde yazılım ve donanım şeklinde ayrılıyor.

Donanım şirketleri ve yazılım şirketleri mevcut.Fakat asıl mesele bu dengeyi sağlamakta.Yazılımların donanımla optimize olması gerekte.Ki aksi takdirde bilgisayarımızı kolayca kontrol edemeyiz.Kontrolu elimize almak için şirketler kendilerini geliştirmeye devam ediyorlar.

Ve büyük şirketler pazarı ele geçirmek içindaha fazla yenilik sunmakta.3.parti yazılımların kullanımı azaltmakda olabilir.Bu sektörün yükselişinin en büyük sebeplerinden biride YouTube.YouTube’da yazılım veya donanım hakkında çok güzel içerikler görmek mümkün.Şuana kadar gördüğünüzü varsayarak hiç sistem oyun testi,performans testi veya render testi gibi içerikler görmediniz mi?

GPU,CPU,RAM Kullanımı

Sanıyorum ki çoğumuz görmüştür.Ve hiç dikkat ettiniz mi bilmiyorum ,mutlaka dikkat etmişsinizdir, oyun testlerinde sağ üstte kullanım durumları gösterilir.RAM kullanımı,CPU kullanımı ve GPU kullanımını rahatça görebilirsiniz.

Şuana kadar bu kullanımları 3.parti yazılımlar bunun için fazlasıyla yeterliydi.Bunun için örnek olarak MSI Afterburner kullanıyorduk.Ama şimdi Microsoft Windows 10 Insider Preview Build 16226 sürümünde öğrenilen bilgilere göre Microsoft Windows Fall Creators Update ile görev yöneticisine eklenecek.

Hatırladağınız üzere eskiden ve şuan dahil görev yöneticisinden CPU,RAM ve disk kullanımlarını kontrol edebiliyorduk.Artık oraya GPU da eklenecek.

Ve ayrıntılara rahatlıkla inebileceksiniz.

Hatırlatmadan geçemeyeceğim MSI Afterburner kadar doğru ve stabil gösterir mi bilinmez.Ama unutmamak lazım ki siz isterseniz yine de MSI Afterburner’ı kullanabilirsiniz.Windows bunu sadece ekliyor,bunu kullanmanız için size baskı yapmıyor.Biz yine de MSI Afterburner linkini koyalım da isterseniz girip indirebilirsiniz.

Ekranın en alt tarafıdında GPU gözüküyor

GPU özelliğini görüyorsunuz.

Yazıya eklemek istediğim son şey ise:Fall Creators Update’in tam tarihi belli olmaksızın sonbahar aylarında bizimle olacağı.

Microsoft Haberleri için tıklayın.

Windows Haberleri için tıklayın.

MSI Afterburner indirmek için tıklayın.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yukarı